Strona główna Wiadomości

Most heleński zamknięty dla aut i pieszych od 7 maja

Reklama
Grzegorz Mirek MZD Nowy Sącz
Dyrektor MZD w Nowym Sączu Grzegorz Mirek na briefingu prasowym. Fot. JO / Twój Sącz

Zamknięcie mostu heleńskiego dla ruchu nastąpi 7 maja w godzinach porannych – poinformował w środę Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. W wakacje zaplanowano zamknięcie skrzyżowań po obu stronach mostu i budowę w ich miejscu rond.

– Zamknięcie całego układu komunikacyjnego będzie odbywało się w trzech etapach. Pierwszy etap, od 7 maja, będzie polegał na wyłączeniu z ruchu samego obiektu mostowego. Będzie można przejeżdżać przez skrzyżowanie ulic Krakowskiej, Starowiejskiej i Dunajcowej oraz przez skrzyżowanie pod zamkiem czyli Piotra Skargi, Bulwar Narwiku, Tarnowska i ten układ będzie trwał przez około dwa miesiące, do momentu całkowitego rozebrania mostu – tłumaczy Grzegorz Mirek.

W drugim etapie z ruchu wyłączone zostaną także skrzyżowania po obu stronach mostu. – To będzie najtrudniejszy moment, kiedy cały układ komunikacyjny będzie wyłączony z ruchu – przyznaje dyrektor MZD. Prace na skrzyżowaniach mają potrwać dwa miesiące po czym, prawdopodobnie we wrześniu, zostanie przywrócony ruch już na powstałych w tym miejscu rondach.

Trzeci etap prac zakłada prace znowu wyłącznie na moście, aż do czasu oddania przeprawy do użytku co ma nastąpić do końca 2018 roku. – Na razie nie możemy mówić o zagrożeniu terminu realizacji – mówi Grzegorz Mirek.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom most nie będzie częściowo dostępny dla pieszych. Dlatego m.in. uruchomiony zostanie bezpłatny szynobus, kursujący między przystankiem Nowy Sącz Chełmiec przy ul. Krakowskiej i Nowy Sącz Miasto przy ul. Kościuszki. Pierwsze, testowe kursy szynobusu zaplanowano na 2 i 4 maja. Regularne kursy, w dni powszednie, odbywać się będą od 7 maja. Szynobus przejedzie 15 razy w ciągu doby w jedną stronę, między godz. 6 a 18.

W pobliżu torów przy ul. Krakowskiej ma zostać zlokalizowany przystanek autobusowy dla wysiadających. Ponadto MZD urządzi na jednej stronie ulicy Krakowskiej parking (między przystankiem kolejowym Nowy Sącz Chełmiec a stacją paliw).

Rozkład jazdy szynobusu będzie skoordynowany z przejazdami autobusów MPK na liniach 33 i 34. Bilet zakupiony na te linie będzie obowiązywał także w dowolnym autobusie jadącym po obecnej trasie 33 i 34.

Z większą częstotliwością mają kursować autobusy linii 42, która w czasie przebudowy mostu pojedzie trasą Dworzec PKP – Rynek – Tarnowska – Obwodnica Północna – Marcinkowicka – Jagodowa – Dunajcowa. Natomiast linia 41 będzie skrócona do Rynku, a linia 44 do ul. Tarnowskiej.

– Kursowanie komunikacji zbiorowej będzie monitorowane i liczba kursów może być zmieniona – zaznacza Grzegorz Mirek.

Wokół mostu im. Józefa Piłsudskiego (powszechnie nazywanego heleńskim) trwają prace przygotowawcze już od zeszłego roku. Fot. JO / Twój Sącz

Przypomnijmy, że zakres „przebudowy układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Przetarg na wykonawstwo inwestycji wygrał Banimex z Będzina, oferując najniższą cenę – 76 mln 457 tys. zł. Prace są finansowane w większości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

(JO)

Reklama