Strona główna Wiadomości

MPK: 12 nowych autobusów już na ulicach miasta. Wkrótce 20 kolejnych

Reklama
MAN Lion`s City
Nowe autobusy MAN Lion`S City na terenie zajezdni MPK tuż przed wyjazdem na ulice Nowego Sącza. Fot. JO / Twój Sącz

W piątek na ulice miasta wyjechało 12 nowych autobusów MAN Lion`s City, zakupionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. To tylko część pojazdów z opóźnionej o 9 miesięcy dostawy. Wkrótce do eksploatacji przekazane zostanie kolejnych 18 MAN`ów oraz, o ile producent przezwycięży kłopoty, 2 elektryczne autobusy firmy Ursus Bus.

MAN Truck & Bus Polska, który wygrał przetarg ma dostawę łącznie 30 nowych, niskopodłogowych autobusów z silnikiem diesla dla nowosądeckiego MPK, pierwsze pojazdy miał dostarczyć jeszcze w sierpniu ub. roku. Pierwsza i druga partia wozów miała, według MPK, braki w wyposażeniu i została odesłana do producenta a sądecki przewoźnik rozpoczął naliczanie kar umownych.

Ostatecznie 24 autobusy dotarły do Nowego Sącza na przełomie lutego i marca. Połowa z nich w piątek wyjechała już na trasy. – Mam nadzieję, że reakcje pasażerów jeżdżących tymi autobusami będą pozytywne. Zawsze jest lepiej jeździć nowym samochodem, a nie starym, bo on się nie zepsuje, bo jest stabilny, nowoczesny i bezpieczny. Kabiny kierowców są na wysokim poziomie, fotel jest wentylowany i podgrzewany. Kierowcy będą mieć dobre warunki pracy, a pasażerowie komfort podróżowania –  – mówił Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, który na chwilę usiadł na miejscu kierowcy nowego autobusu MPK.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel za kierownicą autobusu MAN Lion`s City. Fot. UMNS

Autobusy MAN Lion`s City są produkowane w fabryce w Starachowicach. To niskopodłogowe pojazdy z niskoemisyjnym silnikiem diesla. Mają zamontowaną rampę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej.

Kolejne 12 autobusów MAN, które już stoją w zajezdni MPK przy ul. Wyspiańskiego, powinno służyć pasażerom już w najbliższych dniach. – Trwają ostatnie odbiory. Autobusy będą włączane do ruchu już od przyszłego tygodnia – poinformował nas Artur Maciuszek, kierownik Wydziału Eksploatacji MPK Nowy Sącz.

Na koniec kwietnia powinny dotrzeć do miasta następne 6 autobusów MAN Lion`s City. Będzie to inna, krótsza wersja wozów które wchodzą obecnie do eksploatacji.

Natomiast do czerwca do MPK powinny trafić 2 autobusy elektryczne, choć są powody do obaw, czy tak się stanie. Przetarg na dostawę (wraz z infrastrukturą ładowania) wygrała we wrześniu ub. roku firma Ursus Bus (wydzielona przed laty z produkującego ciągniki rolnicze Ursus SA) – producent autobusów elektrycznych i spalinowych z Lublina. Ursus Bus ma poważne kłopoty finansowe i trudności z terminowymi dostawami pojazdów w wygranych wcześniej przetargach (dotyczy to dostaw do Warszawy, Torunia i Zielonej Góry). W ostatnich dniach z powodu opóźnienia w dostawie 5 pojazdów, od umowy z Ursus Bus odstąpiły Katowice.

Dostawy autobusów to część wartego ponad 60 mln zł projektu „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej”, współfinansowanego w ramach RPO WM na lata 2014-2020. Obejmuje on także przebudowę dworca w Nowym Sączu oraz budowę w pobliżu starosądeckiego rynku obiektu „Park&Ride” (mogącego pomieścić 130 aut) jako centrum przesiadkowego dla komunikacji zbiorowej dla Gminy Stary Sącz i Miasta Nowego Sącza.

(JO)