Strona główna Wiadomości

MPK szuka operatora szynobusu między Heleną a centrum Nowego Sącza [PLANOWANY ROZKŁAD JAZDY]

jest planowany rozkład jazdy szynobusu Nowy Sącz Chełmiec - NS Miasto
Pierwszy szynobus powinien pojawić się na tym przystanku na początku przyszłego roku. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W czasie budowy nowego mostu heleńskiego będzie kursował szynobus między przystankami Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Pierwszy odjazd zaplanowano na 2 stycznia 2018 roku. Miasto szuka właśnie wykonawcy kolejowej komunikacji zastępczej i opracowało już rozkład jazdy.

To Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu ma odpowiadać za uruchomienie kolejowego połączenia. Do 13 listopada czeka na oferty przewoźników, dysponujących odpowiednim taborem (mieszczącym minimum 100 osób), niezbędnymi zezwoleniami oraz oczywiście załogą. Jedynym kryterium wyboru wykonawcy jest cena.

MPK opracowało już rozkład jazdy przyszłego szynobusu choć zastrzega, że może on ulec modyfikacji. Wynika z niego, że szynobus kursowałby 15 razy dziennie w jednym kierunku, między godziną 5:50 rano (pierwszy kurs z Dworca Głównego) a 18:55 (powrót na stację postojową).

W ciągu dnia szynobus ma kursować wyłącznie między dwoma przystankami – Nowy Sącz Chełmiec przy ul. Krakowskiej i Nowy Sącz Miasto (ul. Kościuszki). Przyjazdy i odjazdy z Heleny (Chełmca) będą częściowo zsynchronizowane z rozkładem jazdy autobusów MPK linii 33 i 34.

Planowany rozkład jazdy szynobusu. Źródło: Zaproszenie do złożenia oferty, MPK Nowy Sącz

Według założeń MPK szynobus kursowałby od 2 stycznia do 31 grudnia przyszłego roku. Spółka zastrzega jednak, iż „w przypadku braku lub bardzo małego napełnienia pasażerów” po okresie 6 miesięcy może nastąpić rozwiązanie umowy. Z drugiej strony MPK zakłada ewentualne przedłużenie okresu obowiązywania umowy, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2019.

Przypomnijmy, że zaplanowane do końca przyszłego roku prace związane z przebudową układu komunikacyjnego w rejonie obecnej przeprawy przez Dunajec i budowa nowego mostu znacząco utrudnią komunikację między osiedlem Helena a resztą miasta. Kłopoty z dojazdem do Nowego Sącza mogą także dotknąć mieszkańców sąsiednich gmin. Dlatego władze Nowego Sącza zadeklarowały uruchomienie szynobusu, który ma ułatwić komunikację w tym rejonie i złagodzić skutki wielomiesięcznego zamknięcia przeprawy.

Finansowanie przewozów mają, według wcześniejszych zapowiedzi, zapewnić: Miasto, powiat nowosądecki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Natomiast już kilka miesięcy temu gotowość do uruchomienia przewozów pasażerskich szynobusem między Heleną a centrum Nowego Sącza deklarowały PKP Polskie Linie Kolejowe.

(JO)

Reklama