Strona główna Wiadomości

MSWiA: Decyzje w sprawie przywrócenia oddziału Straży Granicznej „w jak najbliższym czasie”

karpacki oddział straży granicznej
Brama wejściowa do Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej. Fot. TK / Twój Sącz

– Decyzje dotyczące likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej nie wydają się trafne. Zmiany organizacyjne są bardzo prawdopodobne i zostaną podjęte w najbliższym czasie, a zrealizowane zostaną w roku przyszłym – mówił w środę w Sejmie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jakub Skiba.

podsekretarz_skiba
Wiceminister Jakub Skiba odpowiada na pytania posłów. Fot: zrzut ekranu VideoSejm

Wiceminister Skiba odpowiadał na pytania posłów Barbary Bartuś i Józefa Leśniaka (oboje PiS). Parlamentarzyści dopytywali o możliwości i terminy spodziewanego przywrócenia w Nowym Sączu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Wiceszef MSWiA wskazał, że konieczny jest „przegląd obecnej struktury Straży Granicznej na terytorium całego kraju i jej dostosowanie do nowych wyzwań”. Odnosząc się do pytania o zlikwidowanie przez poprzedni rząd Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, odpowiedział, że nie jest to trafna decyzja, „biorąc pod uwagę jego geograficzne umiejscowienie oraz potencjalny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy w związku z kryzysem migracyjnym”.

Wiceminister zapowiedział, że niezbędne jest dokonanie szczegółowej analizy dotyczącej możliwości wystąpienia zagrożeń, zwłaszcza od strony południowej granicy RP i stanu infrastruktury Straży Granicznej na całej granicy wewnętrznej.  Ewentualne decyzje dotyczące przywrócenia rozformowanych placówek oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, które zostaną podjęte, zostaną poprzedzone wnikliwą weryfikacją w zakresie zagrożeń czy lokalizacji.

– MSWiA podejmie w tej sprawie odpowiednie decyzje w jak najbliższym czasie. Prawdopodobnie zmiany zostaną zrealizowane w roku przyszłym – wskazał wiceminister Jakub Skiba.

Wiceszef MSWiA podkreślił w Sejmie, że wzmocnienie Straży Granicznej w obecnej sytuacji „jest dla rządu działaniem nadrzędnym”.  Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo Polski, ale także z powodu tego, iż granica Polski jest równocześnie zewnętrzną granicą UE. Wiceszef MSWiA ocenił, że kryzys migracyjny wiąże się z zagrożeniem terrorystycznym oraz destabilizacją strefy Schengen, a rozwój tego kryzysu jest nieprzewidywalny.

– Polska Straż Graniczna jest formacją w dużej mierze odpowiedzialną za stabilność całej strefy Schengen i należy pracować nad jej organizacyjnym, kadrowym i technicznym wzmocnieniem – podkreślił wiceminister Jakub Skiba.

Karpacki Oddział Straży Granicznej był jednostką organizacyjną Straży Granicznej funkcjonującą w latach 1991 – 2013. Zasięg służbowego działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przez lata zmieniał się, aby ostatecznie objąć całą granicę pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Słowacką – od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady.

Decyzja o likwidacji KaOSG mimo licznych protestów i sprzeciwu wielu środowisk zapadła w 2013 roku, a 3 lutego 2014 powstał działający obecnie w Nowym Sączu Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej a w Raciborzu, po połączeniu Karpackiego i Śląskiego Oddziału, Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej.

Głównymi argumentami za reorganizacją oddziałów SG i stworzenia komendy w Raciborzu były „optymalna infrastruktura” i mniejsze koszty jej utrzymania oraz lepsza lokalizacja geograficzna (m.in. dostęp do autostrady).

Na początku 2013 roku w KaOSG zatrudnionych było ponad 1000 pracowników, w tym 850 funkcjonariuszy. Po reorganizacji i przeniesieniu funkcjonariuszy do innych jednostek (lub odejściu na emeryturę), w Nowym Sączu pozostało niespełna 200 funkcjonariuszy, z czego znaczna część to członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Koszary przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich od czasu wyprowadzki  funkcjonariuszy KaOSG stoją w części niezagospodarowane. Straż Graniczna tylko niektóre budynki wykorzystuje na swoje potrzeby. Wynajęto też pomieszczenia Małopolskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji (ma tu działać komisariat sądeckiej policji) oraz Szkole Aspirantów PSP w Krakowie.

(JO), źródło: MSWiA