Strona główna Kultura i imprezy

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu otwiera nowy gmach główny i udostępnia ekspozycje

nowy gmach główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Nowy Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

27 kwietnia Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu udostępnia w nowym Gmachu Głównym przy ul. Jagiellońskiej ekspozycje historyczne oraz wystawę czasową „Życie w błędnym kole. Twórczość Jacka i Rafała Malczewskich”. Z okazji inauguracji działalności do 6 maja zwiedzanie muzeum będzie bezpłatne.

Pod koniec sierpnia 2015 roku Muzeum wyprowadziło się ze swojej filii – Galerii Dawna Synagoga przy ul. Berka Joselewicza – bowiem synagoga została zwrócona prawowitym właścicielom (Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie). Pod znakiem zapytania stoi również korzystanie przez Muzeum z dotychczasowej głównej siedziby – Domu Gotyckiego przy ul. Lwowskiej. Umowa z właścicielem – parafią św. Małgorzaty – zawarta jest tylko do 2023 roku.

W związku z powyższym w kwietniu 2016 r. Muzeum nabyło od Banku Zachodniego WBK zabytkową kamienicę przy ul. Jagiellońskiej 56 i w ciągu niespełna dwóch lat – dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – odrestaurowało i zaadaptowało do swoich potrzeb.

W nowym Gmachu Głównym od kilku tygodni funkcjonuje już dyrekcja Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, administracja i większość działów merytorycznych. 27 kwietnia placówka zostanie udostępniona zwiedzającym.

Wystawy stałe nawiązują do czasu wzniesienia budynku przy ul. Jagiellońskiej (1912 dla Banku Austro-Węgierskiego według planu krakowskiego architekta Teodora Hoffmanna):

Dziejom Nowego Sącza w okresie od autonomii galicyjskiej do zakończenia II wojny światowej poświęcona jest jedna z nowych wystaw stałych. Prezentowane są m.in.: druki ulotne i okolicznościowe, w tym afisze z 1918 r. oraz z okresu międzywojennego i II wojny światowej, mundury oficerów 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, odznaki i odznaczenia legionowe oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także pamiątki po gen. Bronisławie Pierackim. Więcej o I i II wojnie światowej zwiedzający dowiedzą się z multimedialnych infokiosków. Przygotowano także kilka krótkich filmów o okupacji hitlerowskiej na Sądecczyźnie. Część ekspozycji opowiada o sądeckiej architekturze i jej twórcach. W oddzielnym salonie urządzono galerię obrazów i pracownię wybitnego sądeckiego malarza, portrecisty Bolesława Barbackiego.

Jak informują sądeccy muzealnicy, w obszernych piwnicach przy ul. Jagiellońskiej znajdują się magazyny dzieł sztuki i rzemiosła. W skarbcu, gdzie bankowcy trzymali pieniądze i wartościowe depozyty, są przechowywane dokumenty i inne cenne muzealia. Parter budynku przeznaczono na biura, a piętro przygotowano do funkcji wystawienniczej. W największej sali z eleganckimi kolumnami zastosowano przesuwne ekspozytory i specjalne systemy do mocowania obrazów, co pozwoli na swobodne tworzenie układów aranżacyjnych. Oprócz wystaw będą tam organizowane koncerty, sympozja i spotkania autorskie.

Z okazji inauguracji działalności wystawienniczej 27 kwietnia otwarta zostanie również wystawa czasowa – „Życie w błędnym kole. Twórczość Jacka i Rafała Malczewskich”. (tutaj przeczytasz więcej o tej wystawie).

27 kwietnia Gmach Główny będzie czynny od godz. 10 do 16. W ramach promocji nowego muzeum, do 6 maja 2018 r. wstęp na ekspozycje będzie bezpłatny. Poza tym terminem opłata za wstęp wynosić będzie 8 zł (ulgowa 5 zł, 1 zł dla posiadaczy karty dużej rodziny). Zwiedzanie od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 17.

Muzeum w Nowym Sączu pod nazwą Muzeum Okręgowe funkcjonuje od czasu utworzenia Województwa Nowosądeckiego (1975). Jego historia sięga jednak 80 lat – wcześniej było to Muzeum Ziemi Sądeckiej, uruchomione w 1938 roku na Zamku Królewskim. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu od 1999 roku ma status Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego. W formie oddziałów lub filii sądeckiemu muzeum podlegają obecnie: Dom Gotycki, Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie (wszystkie w Nowym Sączu) oraz Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój oraz Muzeum Pienińskie w Szczawnicy.

(JO)

Życie w błędnym kole. Twórczość Jacka i Rafała Malczewskich otwarcie muzeum w Nowym Sączu