Strona główna Kultura i imprezy

Muzyka baroku, wizyta u Ady Sari i na Woli Kroguleckiej

Dyryguje Marek Toporowski. Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

Koncertem muzyki dawnej „Arie i pieśni barokowe” w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Krakowie zakończył się siódmy dzień XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. To już taka tradycja, że podczas niemal każdej edycji tego wydarzenia kulturalnego jeden z wieczorów przygotowuje ta właśnie uczelnia.

W kościele pw. św. Kazimierza zabrzmiały utwory Jana Sebastiana Bacha, Maksa Regera, Feliksa Mendelssohna i Roberta Fuchsa. Z krótkim recitalem organowym wystąpił Michał Białko. Wieczór wypełniły też kompozycje wokalno-instrumentalne Bacha. Muzyków poprowadził Marek Toporowski.

Muzyka barokowa u św. Kazimierza. Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

Dziś była przerwa w przesłuchaniach, bo artyści zakwalifikowani do finału mieli dzień na próby z orkiestrą. Przedstawiciele jury (na czele z przewodniczącą Małgorzata Walewską) oraz organizatorzy (dyrektorzy: Antoni Malczak i Liliana Olech) odwiedzili Stary Sącz, rodzinne miasto patronki konkursu. Przed domem artystki, pod pamiątkową tablicą, złożyli kwiaty. Towarzyszył im burmistrz Jacek Lelek. W Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli, gdzie znajduje się wiele pamiątek po Adzie Sari, o wielkiej śpiewaczce i rodzinie Szayerów opowiadał prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, zarazem kustosz tej placówki Andrzej Długosz. Później gospodarz miasta i gminy zawiózł gości na Wolę Krogulecką koło Barcic, gdzie znajduje się wspaniała wieża widokowa, z której podziwiali panoramę Beskidu Sądeckiego.

Jurorzy i organizatorzy u Ady Sari. Fot. Wiesław Żygłowicz
Jurorzy i organizatorzy u Ady Sari. Fot. Wiesław Żygłowicz

Emocje związane z XVII Konkursem Sztuki Wokalnej im. Ady Sari jutro (w piątek) będą ogromne. Bowiem o godz. 18 w Małopolskim Centrum Kultury rozpocznie się konkursowy finał. Młodzi artyści z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej będą wykonywali po dwie operowe arie wybrane przez siebie z listy obowiązkowej. W nocy jury ogłosi nazwiska laureatów. W sobotę o godz. 19 końcowa gala, wręczenie nagród i ostatnie w tej edycji „Ady Sari” występy najlepszych wokalistów.

Przypomnijmy, że rywalizacja młodych śpiewaków jest transmitowana – po raz pierwszy w historii – w internecie, na stronie: www.adasari.pl. Zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro prasowe festiwalu
Reklama