Strona główna Kultura i imprezy

Muzyka sefardyjska w Starym Sączu

Jorgos Skolias
Jorgos Skolias. Fot. Materiały prasowe

Dość nietypową jak na wyborczy wieczór, ambitną propozycję koncertową proponuję starosądeckie Centrum Kultury i Sztuki. Trio Sefardix to klimatyczna fuzja muzyki sefardyjskich Żydów, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Instrumentarium, choć tu zdecydowanie nietypowe, mieści się w sefardyjskich normach, zawiera bowiem głos, instrumenty strunowe szarpane i smyczkowe (w tej podwójnej roli kontrabas), oraz instrumenty perkusyjne (tu rozbudowany zestaw perkusyjny). Koncert organizowany jest w ramach projektu „Jesienna Jasziwa”, we współpracy z Fundacją Nomina Rosae.

Jorgos Skolias wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, zajmując się nie tylko muzyką etniczną, ale śpiewając też rocka i bluesa. Jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w bluesie, jazzie, rocku oraz w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Artysta studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów), nazywanego również gardłowym. Śpiew gardłowy to sztuka tworzenia harmonicznych dźwięków razem z tonem bazowym, dając złudzenie wydawania kilku dźwięków jednocześnie. Uprawiana w wielu zakątkach świata, jednak znana głównie z Tuwy, kraju leżącego na południu Syberii, tuż ponad Mongolią.

Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista – od ponad dzięsieciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Kontynuują dotychczasowe poszukiwania twórcze, aby poszerzyć język jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej.

Koncert w starosądeckim Sokole w niedzielę 16 listopada, o godz 19.00.
Bilety na koncert Tria SEFARDIX kosztują 24 zł (normalny) i 18 zł (ulgowy). Do nabycia w informacji turystycznej w Starym Sączu, Rynek 5 i przez Internet www.bilety.wstarymsaczu.pl . W kasie przed koncertem bilet kosztuje drożej o 3 zł.

Koncert Sefardix kończy jesienny sezon koncertowy w „miasteczku z klimatem” w trakcie, którego publiczność miała okazji uczestniczyć w koncertach Kroke, Vołosi, DesOrient oraz Janusza Radka i Orkiestry Teatru Narodowego im. M. Zańkowieckiej we Lwowie. Już w przyszłym tygodniu spektaklem „Jacobi i Leidental” w Edytą Olszówką i Jackiem Braciakiem (teatr Powszechny w Warszawie) rozpoczyna się następna osłona sezonu kulturalnego w Starym Sączu obfitująca tym razem w wydarzenia teatralne.

tekst przygotowany przez CKiS w Starym Sączu
Reklama