Strona główna Wiadomości

MZD zamontuje światła dla pieszych na ul. 1 Brygady

montaż sygnalizacji świetlnej na jednym z przejść dla pieszych na ul. 1 Brygady
Propozycje zmian na ul. 1 Brygady. Projekt MZD Nowy Sącz

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu zapowiada montaż sygnalizacji świetlnej na jednym z przejść dla pieszych na ul. 1 Brygady na osiedlu Wojska Polskiego. Ma to być tymczasowe rozwiązanie “do czasu posiadania środków na wykonanie kompleksowej przebudowy skrzyżowania” z ul. Freislera.

Poprawa bezpieczeństwa na ulicy 1 Brygady to jedno z życzeń mieszkańców. Po śmiertelnym wypadku w październiku ub.r., kiedy na pasach zginęła potrącona przez samochód kobieta a druga została ciężko ranna, zebrano ponad tysiąc podpisów pod petycją w sprawie budowy sygnalizacji świetlnej. Miejski Zarząd Dróg zapowiedział wtedy przebudowę skrzyżowania ul. 1 Brygady i Freislera na rondo. Na to rozwiązanie nie ma jeszcze pieniędzy w budżecie miasta.

Według MZD budowa sygnalizacji świetlnej w miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku, powodowałoby “znaczne utrudnienia w ruchu na tym skrzyżowaniu”. Dlatego drogowcy proponują inne rozwiązania. Wykonają “sygnalizację świetlną wzbudzaną na oddalonym o 70 m przejściu w kierunku hotelu”, za to zlikwidują istniejące przejście tuż po skręcie w prawo z ul. Freislera w 1 Brygady.

Ponadto na kolejnym przejściu (przy postoju taksówek) zostanie wykonana wysepka, która ma skrócić czas pokonania ulicy oraz poprawić widoczność. Znacznie poprawione zostanie również oznakowanie przejść.

– Powyższe działania pozwolą wymusić na kierowcach zmniejszenie prędkości jazdy w rejonie przedmiotowego skrzyżowania, a przede wszystkim poprawią percepcję pieszych zbliżających się do przejść dla pieszych. Jednocześnie MZD kontynuuje prace związane z wykonaniem projektu na przebudowę istniejącego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo, co naszym zdaniem doprowadzi do wzrostu poziomu bezpieczeństwa ruchu – uważa Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

(JO)