Strona główna Wiadomości

Na oficjalnym otwarciu mostu heleńskiego nie będzie wielu oficjeli

Po informacjach przekazanych przez Urząd Miasta Nowego Sącza, że wśród przecinających wstęgę na oficjalnym otwarciu mostu heleńskiego będzie m.in. wicepremier Beata Szydło, głos zabrała sama zainteresowana. Oświadczyła, że „nigdy nie przyjęła zaproszenia”. W podobnym tonie wypowiada się marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, który w wywiadzie dla lokalnej telewizji powiedział, że w ogóle nie otrzymał zaproszenia na zaplanowaną na sobotę 11 maja uroczystość.

7 maja Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza opublikowało komunikat z programem uroczystego otwarcia nowego mostu na Dunajcu. Znalazł się w nim punkt „wstęgę będą przecinać”, w którym wymieniono: Wicepremier Beata Szydło; ks. bp dr Andrzej Jeż; Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik; Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski; Parlamentarzyści” (tutaj skopiowany komunikat).

Niespodziewanie o północ z 8 na 9 maja most udostępniono kierowcom. W zapowiedzianej kilka godzin wcześniej w mediach społecznościowych przez prezydenta Ludomira Handzla uroczystości, uczestniczyło kilkaset osób na czele z samym prezydentem, jego zastępcami i dyrektorami kulki wydziałów i instytucji miejskich. Były sztuczne ognie i szampan (tutaj więcej o tym wydarzeniu).

Temat podchwyciła telewizja TVN, która w piątek w głównym programie informacyjnym „Fakty” wyemitowała materiał, który rozpoczynał się słowami: „Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel nie czekał. O północy, najszybciej, jak się tylko dało, otworzył dla kierowców i pieszych ukończony właśnie most na Dunajcu. Nie czekał na polityków, którzy w kampanii bardzo lubią przecinać wstęgi”.

Zobacz materiał TVN Fakty Most miała otworzyć Beata Szydło. Prezydent miasta zrobił to wcześniej

Na doniesienia Faktów błyskawicznie zareagowała wicepremier Beata Szydło, która w godzinę po emisji materiału napisała na Twitterze: „Poważna telewizja powinna weryfikować informacje. Wg @FaktyTVN miałam w Nowym Sączu otworzyć most, a nie otworzyłam. Więc informuję, że nigdy nie przyjęłam takiego zaproszenia”.

Od sobotnich uroczystości dystansuje się również Witold Kozłowski (PiS), marszałek województwa małopolskiego, wymieniony w programie przedstawionym przez Urząd Miasta Nowego Sącza jako jeden z przecinających wstęgę na nowym moście. W emitowanym przez Regionalną Telewizję Kablową wywiadzie powiedział, że nie otrzymał zaproszenia na sobotnią uroczystość w związku z czym nie będzie w niej uczestniczył.

Według Gazety Krakowskiej w uroczystościach w Nowym Sączu prawdopodobnie nie weźmie udziału również wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Obecność na oficjalnym otwarciu mostu heleńskiego potwierdził za to Ryszard Nowak, były prezydent Nowego Sącza, za którego kadencji przygotowano i rozpoczęto inwestycję. – Trochę jestem zaskoczony bo zaproszenie otrzymałem na sobotę, a wiem że otwarcie nastąpiło. Ale skorzystam z zaproszenia, będzie mi przyjemnie zobaczyć jeszcze raz zobaczyć tę inwestycję, ale nie wiem czemu ma służyć takie podwójne otwieranie. No ale dobrze, taki styl – powiedział Ryszard Nowak w wywiadzie dla Naszej Telewizji Sądeckiej.

Tymczasem z oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta Nowego Sącza zniknęła już zapowiedź uroczystego oddania do użytku mostu w wersji z przecinaniem wstęgi przez wicepremier Szydło i polityków wojewódzkich.

W piątek wieczorem na stronie Miasta widniał tylko lakoniczny komunikat „Informujemy, że 11 maja o godz. 13:00 rozpoczną się uroczystości związane z otwarciem mostu na rzece Dunajec. Kulminacyjnym punktem tego wydarzenia będzie o godz. 15:00 poświęcenie Ronda ks. infułata Władysława Lesiaka, a następnie przecięcie wstęgi i oficjalne otwarcie nowo wybudowanego mostu, którego dokonają zaproszeni goście”.

W najnowszej wersji plakatowej zaproszenia wstęgę „przecinają” już prezydent Handzel, biskup, parlamentarzyści oraz „przedstawiciele Rady Ministrów”.

otwarciu mostu heleńskiego

(JO)