Strona główna Wiadomości

Na razie nie będziemy jeździć autobusami elektrycznymi. MPK odstąpiło od umowy z Ursus Bus

Ursus Bus Ursus City Smile 12E
Elektryczne autobusy Ursus w barwach MZA Warszawa. Fot. materiały promocyjne Ursus Bus

Koniec złudzeń, że znajdująca się w poważnych tarapatach spółka Ursus Bus dostarczy nam dwa autobusy elektryczne oraz zbuduje w mieście dwie stacje ładowania. Niemal rok po rozpisaniu przetargu i dziewięć miesięcy po wygraniu go przez Ursus Bus, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu odstąpiło od umowy.

Pod koniec maja br. minął termin realizacji przez Ursus-Bus kontraktu na dostawę dwóch autobusów o napędzie elektrycznym dla nowosądeckiego MPK wraz z budową stacji ładowania autobusów. – Ze względu na niewykonanie przedmiotu umowy MPK odstąpiło od Umowy z firmą Ursus Bus S.A. oraz wezwało do zapłaty kary umownej z uwagi na fakt, iż do odstąpienia od umowy doszło z przyczyn leżących po stronie wykonawcy – poinformował nas Artur Maciuszek, kierownik Wydziału Eksploatacji MPK Nowy Sącz.

Przypomnijmy, że w październiku 2018 roku podpisano wartą niemal 7,6 mln zł umowę ze spółką Ursus Bus z Lublina. Oferta była tańsza o 1,2 mln zł od propozycji konkurenta – Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem.

Ursus Bus miał dostarczyć dwa swoje autobusy Ursus CS12LFE oraz zbudować stacje ładowania dla autobusów komunikacji miejskiej do maja br. Dwa stanowiska tzw. wolnego ładowania (czas maksymalny ładowania akumulatorów trakcyjnych w autobusach elektrycznych nie większy niż 4 godziny) Ursus Bus miał zainstalować w zajezdni MPK przy ul. Wyspiańskiego. Natomiast u zbiegu ulic Sucharskiego i Nowochruślickiej miała stanąć stacja szybkiego ładowania autobusów wraz ze stacją transformatorową.

Ursus Bus za niewywiązanie się z kontraktu powinien zapłacić, jako karę umowną, 10 proc. jej wartości brutto czyli około 760 tys. zł. Nie wiadomo jednak, czy uda się wyegzekwować należną kwotę. Ursus Bus znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej i od listopada zeszłego roku znajduje się w trakcie przyspieszonego postępowania układowego. Od miesięcy nie wywiązuje się z dostaw autobusów do wielu innych miast, w których wygrał przetargi.

Ostatnio firma została wykluczona z prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postępowania na opracowanie i dostawę innowacyjnych pojazdów bezemisyjnych autobusów. Wcześniej oferta Ursus Bus została wybrana do realizacji projektu opracowania i dostawy do 1.078 bezemisyjnych autobusów do 2023 roku. Wartość fazy badawczo-rozwojowej projektu wynosiła 22,35 mln zł, a fazy wdrożeniowej to 2,514 mld zł netto. Wśród samorządów, które miały skorzystać z dostaw nowych autobusów w ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny, był także Nowy Sącz.

Na razie jeszcze nie wiadomo, co dalej z zakupem pierwszych autobusów elektrycznych w komunikacji miejskiej w Nowym Sączu. Jak nam zdradził przedstawiciel MPK, spółka rozważa “alternatywne możliwości”. Nie jest przesądzone, czy nowy przetarg będzie dotyczył autobusów wyłącznie z napędem elektrycznym.

(JO)