Strona główna Wiadomości

Na rynku można doładować samochód elektryczny

stacja ładowania aut elektrycznych w Nowym Sączu
Stacja ładowania na nowosądeckim rynku. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Ogólnodostępną stację ładowania samochodów elektrycznych uruchomiła na na rynku, tuż obok ratusza, spółka Sądeckie Wodociągi. Firma kupiła też cztery używane auta elektryczne.

– Sądeckie Wodociągi są producentem energii elektrycznej na oczyszczalni ścieków i tam ładujemy nasze auta, którymi poruszają się służby techniczne i ekipy, które zajmują się wymianą wodomierzy, czy odczytami zużycia wody. Dlatego poruszanie się tymi samochodami jest dla nas bezkosztowe. Natomiast tą stację oddajemy przede wszystkim mieszkańcom miasta i powiatu nowosądeckiego. To pierwsza tego typu stacja w Polsce, która znajduje się w ścisłym centrum miasta – mówi Janusz Adamek, prezes Sądeckich Wodociągów.

Stacja ładowania wyposażona jest w dwa gniazda o mocy 22 kW każde. Na jej wyposażeniu jest 5-metrowy kabel z wtyczką Type 2, do drugiego gniazda można podłączyć własny kabel (Type 2). Do końca roku nie trzeba będzie płacić za „tankowanie”. W czasie ładowania postój na stanowisku ładowania, zlokalizowanym na parkingu pod ratuszem, jest bezpłatny.

W Nowym Sączu na razie zarejestrowano tylko 10 aut elektrycznych. Kolejne 21 – w powiecie nowosądeckim. W Polsce obecnie jeździ kilka tysięcy takich aut, a liczba stacji ładowania nie przekroczyła 500.

Natomiast udział samochodów elektrycznych, w tym hybryd typu plug-in, w globalnym rynku motoryzacyjnym wynosi obecnie około 1,3 proc., jednak z roku na rok będzie się on zwiększał. Po 2040 roku sięgnąć ma ponad 50 proc. – wynika z raportów Deloitte „Powering the future of mobility” i „A reality check on advanced vehicle technologies”.

(JO)

Reklama