Strona główna Kultura i imprezy

Nagrody Festiwalu Filmowego Nowe Kino – Nowy Sącz

nagroda Złotego Sędziwoja

Tegoroczna nagroda Złotego Sędziwoja trafiła do Filipa Bojarskiego za film “Wakacje” – zadecydowało jury Festiwalu Filmowego Nowe Kino – Nowy Sącz. Ogólnopolski festiwal, nad którym patronat honorowy sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński i Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, odbył się już po raz 3.

Nagrodę Złotego Sędziwoja, podczas sobotniej (18 listopada) gali, wręczyli: przewodnicząca jury Kinga Dębska, dyrektor artystyczny festiwalu Robert Gliński oraz zastępca rezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Jury obejrzało 32. filmy dopuszczone do finałowej rozgrywki. Zgodnie z regulaminem były to filmy trwające nie dłużej niż 30. minut oraz zostały zrealizowane po 2016 roku.

Filmy oceniali:

Kinga Dębska reżyserka, scenarzystka, autorka książek.
Paweł Sztompke – muzykolog, od 1977 roku dziennikarz Polskiego Radia. Jego specjalnością muzyczną, radiową jest muzyka filmowa.
Andrzej Wolf – Polski operator filmowo-telewizyjny, reżyser i producent.
Tomasz Gąssowski – Kompozytor, producent, reżyser.

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli: aktorka Joanna Żółtowska i krytyk filmowy, muzyczny, dziennikarz i pedagog Jerzy Armata.

Laureaci 3. Festiwalu Filmowego Nowe Kino – Nowy Sącz

Nagroda Główna Festiwalu – Złoty Sędziwój, w wysokości 5.000,00 PLN dla Filipa Bojarskiego za film pt. “WAKACJE” Za świeżość spojrzenia i radość życia

Nagroda Srebrny Sędziwój, w wysokości 3.000,00 PLN dla Damiana Kocura za film “Nic nowego pod słońcem” za buddyjski uśmiech bohatera

Nagroda Brązowy Sędziwój, w wysokości 1.000,00 PLN dla Jakuba Radeja za film “Sweet home Czyżewo” za słodko-gorzkie spojrzenie na Polskę

Nagroda Aktorski Sędziwój, w wysokości 2.500,00 PLN dla Moniki Kwiatkowskiej za rolę w filmie “Wakacje” w reżyserii Filipa Bojarskiego

Nagroda Foto Sędziwój, w wysokości 2.000,00 PLN dla Igora Połaniewicza za zdjęcia do filmu “Bogdan i Róża” w reżyserii Mileny Dutkowskiej za spójność zdjęć z opowieścią i fantastyczne portrety

Nagroda Muzyczny Sędziwój, w wysokości 2.000,00 PLN dla Marii Holki za muzykę do filmu “Trzech znanych P” w reżyserii Karoliny Ford

Statuetka Sędziwój Publiczności została przyznana filmowi “Tamtej nocy” w reżyserii Patrycjusza Kostyszyna.

Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego dla Grupy Filmowej Filmovies z Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.

Wyróżnienie pozaregulaminowe jury dla filmu “Syzyfy” w reżyserii Jana Gruszki.

Patrząc z pewnym dystansem na te filmy, to coś się tu ciekawego pojawiło. Coś, co jest bardzo cenne, a czego brakuje w polskiej kinematografii – podsumował konkurs dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Nowe Kino – Nowy Sącz Robert Gliński. – Mianowicie obejrzeliśmy bardzo dużo komedii. Nasze kino cierpi na brak komedii, a jeśli się pojawiają są smutne i nie ma się z czego śmiać. Tutaj rzeczywiście były komedie, reprezentujące różnoraki humor: absurdalny, obyczajowy, refleksyjno-miłosny czy nawet erotyczno-kościelny. Na tych filmach faktycznie i ja, i publiczność śmialiśmy się. To cenne, że młodych filmowców interesuje ten trudny gatunek.

Oprócz projekcji filmowych i spotkań z twórcami filmów, odbyły się dwie imprezy towarzyszące festiwalowi: warsztaty muzyczne Tomasza Gąssowskiego oraz pokaz filmów dla uczniów szkół średnich w ramach “Konkursu na recenzję krótkiego filmu fabularnego.

Nagrody za najlepsze recenzje filmowe trafiły do:

Karoliny Mazur z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, Karoliny Najduch z Zespołu Szkół nr 1 im. KEN w Nowym Sączu oraz trzy nagrody dla uczennic z VI Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu: Kingi Michalik, Karoliny Boruckiej i Aleksandry Biel.

Statuetkę Sędziwoja, którą otrzymują podczas festiwali nagrodzeni filmowcy, aktorzy i autorzy muzyki, zaprojektował nowosądecki artysta – rzeźbiarz, prof. Andrzej Szarek.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl