Strona główna Twoje miasto

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech wziął udział w uroczystościach z tej okazji. Szczególny hołd złożono sądeckiemu symbolowi żołnierza niezłomnego, którym jest ojciec jezuita Władysław Gurgacz.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej o radość nieba dla Żołnierzy Wyklętych w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Homilię wygłosił ojciec jezuita Józef Krzemiński, który przybliżył postać współbrata zakonnego Władysława Gurgacza.

Następnie liczne poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele parlamentarzystów oraz władz samorządowych i uczniowie sądeckich szkół, udali się pod tablicę upamiętniającą ojca Gurgacza, która znajduje się na budynku Bursy Jezuickiej jego imienia.

Tam wystąpił zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Obchody tego dnia to kolejny krok w przywracaniu naszej społecznej świadomości kolejnych kart historii, skazanych przez miniony ustrój na niepamięć. To dzień, który upamiętnia żołnierzy niezłomnych, bohaterów antykomunistycznego podziemia. To dzień, który pozwala popularyzować historię tamtych tragicznych dla narodu polskiego lat po II wojnie światowej. To karta wciąż czekająca na kolejne wpisy, karta wielobarwna, której nie można opisać tylko w czarno-białych kolorach.

Ważny dopiskiem do historii naszego kraju, która rozegrała się tuż po II wojnie światowej jest książka wydana przez krakowski oddział IPN pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza pod tytułem „Masz synów w lasach, Polsko. Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945 – 1956”. To zbiór artykułów naukowych, prezentujących najnowszy stan badań nad działalnością podziemia niepodległościowego oraz represjami komunistycznymi na Podhalu i Sądecczyźnie po zakończeniu II wojny światowej. Artykuły te wnoszą bez wątpienia istotny wkład w historiografię regionu. Rzucają też nowe światło na zjawiska znane  w innych zakątkach Polski.

Wojciech Piech zakończył swoje wystąpienie słowami: Cześć i chwała Bohaterom!

kwiaty pod tablicą upamietniającą ks. Władysława Gurgacza 2018

Przybyli na uroczystość złożyli kwiaty pod tablicą. Wśród nich był Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski oraz radni: Bożena Jawor, Przemysław Gawłowski, Konstanty Legutko.

Sądeckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył się przedpremierowym pokazem filmu pod tytułem „Gurgacz” w reżyserii Dariusza Walusiaka.
KSIĄDZ WŁADYSŁAW GURGACZ urodził się 2 kwietnia 1914 roku w Jabłonicy Polskiej. W 1931 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, a w 1942 otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później u sióstr służebniczek w Krynicy. Tam właśnie związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

2 lipca 1949 został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, na wniosek prokuratora wojskowego został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie w więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie. Zrehabilitowany został 20 lutego 1992 roku, a w 2007 roku za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Grób księdza Władysława Gurgacza znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Krakowie.

tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama