Strona główna Twoje miasto

NASZE 5 NAJ: Najładniej oświetlone obiekty

Efektowne oświetlenie budynków czy miejsc w mieście wciąż nie należy do powszechnej praktyki (z wyjątkiem okresu świątecznego). Warto zatem teraz zwrócić uwagę na obiekty, które dzięki umiejętnemu operowaniu światłem, nocą prezentują się być może nawet piękniej, niż za dnia. Zdjęcia: Janusz Miczek / Twój Sącz

Mury obronne otaczające Kolegiatę św. Małgorzaty

MIC_2871Kilka lat temu podświetlono mury obronne (tu widok od strony Bulwaru Narwiku) czerwonym światłem. Podobało się, ale pojawiały się też głosy krytyczne. Teraz, niedawno, zrezygnowano z czerwieni na rzecz białego światła, co powinno wygasić, nomen omen, spory.

Galeria Trzy Korony

3KNajbardziej „wielkomiejskie” obecnie miejsce w Nowym Sączu. I najjaśniej oświetlone.

Kościół św. Kazimierza

KazimierzKościół pw. św. Kazimierza, nazywany także „kaplicą szkolną”, ma już ponad 100 lat (został poświęcony w 1912 roku). Od lat jest bardzo dobrze oświetlony nocą. Podobnie zresztą jak stojący naprzeciwko starszy o 20 lat budynek „Sokoła”, który nie znalazł się w pierwszej „piątce” naszej listy, a któremu przyznajemy pozycję nr 6.

Dworzec PKP

dworzecGruntownie odnowiony secesyjny dworzec (prace zakończono w grudniu 2014 roku) jest także profesjonalnie oświetlony. Świetnie się prezentuje o każdej porze dnia i nocy. I tylko szkoda, że już tak mało pociągów się tu zatrzymuje, więc i pasażerów nie ma zbyt wielu.

Bazylika Kolegiacka św. Małgorzaty

faraTo bezsprzecznie najlepiej oświetlony obiekt w mieście. Profesjonalne, umiejętnie, nastrojowo. Doskonale prezentuje się z bliska (uroku dodaje też otoczenie kościoła) jak i z innych części miasta, z widocznymi z daleka dwoma wieżami podświetlonymi jasnym światłem.