Strona główna Twoje miasto

Natalia laureatką olimpiady innowacji

olimpiada1
Laureatka olimpiady z kolegami z drużyny i opiekunem grupy. Fot. archiwum Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu wzięli udział w Finale Ogólnopolskim Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Rywalizowali z blisko setką uczniów z całej Polski.

W tym roku finał Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w temacie „Wynalazczość” odbył się w Wielkopolsce – mówi Robert Poręba, opiekun drużyny. – 90 uczniów z Polski przyjechało do Wrześni na olimpiadę poświęconą wynalazkom, wzorom użytkowym, znakom towarowym, oznaczeniom geograficznym. To najlepsi z najlepszych.

Województwo małopolskie reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. We wcześniejszych wojewódzkich zmaganiach pokonali między innymi uczniów z I LO im. B. Nowodworskiego z Krakowa, a także uczniów z Nowego Sącza, Limanowej czy Wadowic.

Zmagania Finału Ogólnopolskiego trwały trzy dni. Spośród 90 uczestników, po teście w pierwszym dniu, odpadła prawie połowa. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do zmagań praktycznych w drugim dniu uzyskali tytuł finalisty – w tym uczniowie ze Starego Sącza. Po trudnej, wieloetapowej części praktycznej, do części ustnej w trzecim dniu zakwalifikowała się pierwsza dziesiątka, a w niej Natalia Brzęk.

Po emocjonującej i wyrównanej walce uczennica potwierdziła swoje umiejętności twórczego i innowacyjnego myślenia uzyskując już po raz drugi tytuł laureata – dodaje nauczyciel Robert Poręba.

W klasyfikacji drużynowej na 30 okręgów, starosądecka drużyna zdobyła wysokie 8 miejsce. Okręg Małopolski reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu: Natalia Brzęk (kl. III TAK) – laureatka Olimpiady, Dawid Gałysa (kl. II TUiSEO) – finalista Olimpiady, Kamil Stafiński (kl. IV TB) – finalista Olimpiady. Robert Poręba – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu sprawował opiekę nad przygotowaniem drużyny.

Maria Olszowska Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

Reklama