Strona główna Wiadomości

Niebawem w Urzędzie Miasta zapłacisz kartą

terminal w Urzędzie Miasta Nowego Sącza
Taka informacja wkrótce pojawi się w kasach Urzędu Miasta Nowego Sącza

Wkrótce w kasach Urzędu Miasta Nowego Sącza powinny pojawić się terminale, umożliwiające zapłatę należności – np. podatku od nieruchomości – za pomocą karty płatniczej lub urządzeń mobilnych. Stanie się to w ramach „Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej”, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

W myśl prawa Rada Miasta musi formalnie zezwolić na dokonywanie opłat lokalnych w formie bezgotówkowej. W przyszłym tygodniu ma przyjąć uchwałę „w sprawie dopuszczenia zapłaty podatków, stanowiących dochody budżetu miasta Nowego Sącza za pomocą instrumentu płatniczego, innego niż polecenie przelewu, w tym instrumentu płatniczego, na którym przechowywany jest pieniądz elektroniczny”.

Do tej pory w kasach urzędu można płacić jedynie gotówką lub zlecić przelew bankowy. Przy powszechności używania kart płatniczych lub płatności mobilnych to rozwiązanie wydaje się już nieco anachroniczne. Dlatego Urząd Miasta zapowiada, że w kasach wkrótce zostaną zamontowane dwa terminale płatnicze a po dopełnieniu formalności z jednym z operatorów, kolejne trzy. Zapłata z ich użyciem nie będzie się różnić od transakcji zawieranych w przeciętnym sklepie akceptującym karty płatnicze.

Kasa w Urzędzie Miasta Nowego Sącza na razie akceptuje tylko gotówkę. Fot. JO / Twój Sącz

Terminale w urzędzie pojawią się dzięki udziałowi Nowego Sącza w Programie upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanym przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową. Docelowo program ma objąć wszystkie urzędy w Polsce (od kilku tygodni kartą lub telefonem można płacić np. już w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu). W kolejnym kroku objęta zostanie nim również Policja, gdzie planowane jest udostępnienie możliwości opłacania mandatów w terminalach POS.

Jak podkreśla Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, uczestniczące w programie jednostki administracji publicznej nie ponoszą kosztów związanych z akceptacją płatności bezgotówkowych. Urzędy nie płacą za instalację i używanie terminali POS i WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych w urzędach płatności nie ponoszą także klienci.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, mimo powszechności stosowania obrotu bezgotówkowego, w Polsce obecnie tylko ok. 10 proc. jednostek samorządu terytorialnego umożliwia dokonywanie tego rodzaju płatności.

(JO)