Strona główna Wiadomości

Niedzielny Marsz Równości wzbudza niepokój władz miasta. Policja zamyka ulice dla ruchu

Reklama

W niedzielę 6 października ulicami Nowego Sącza przejdą dwa odmienne w charakterze manifestacje: Marsz Równości “Jesteśmy u siebie” oraz Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Pierwszej z nich bezskutecznie próbował zakazać prezydent miasta. Teraz apeluje, o “nie parkowanie w godzinach przemarszu samochodów wzdłuż trasy przemarszu” a Policja zamyka dla ruchu główne ulice w centrum.

– Maszerujemy, bo chcemy, żebyście wiedzieli, że istniejemy, mieszkamy obok Was, także w Nowym Sączu. Bo tu płacimy podatki i chcemy być obywatelami i obywatelkami pierwszej kategorii. Maszerujemy, bo chcemy, by Nowy Sącz był miastem przyjaznym i otwartym na wszystkich i nie ma naszej zgody na przemoc i nienawiść – tłumaczy Artur Maciejewski ze Stowarzyszenia Queerowy Maj, współorganizator pierwszego w Nowym Sączu Marszu Równości.

marsz równości Nowy Sącz

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wydał decyzję zakazującą organizacji zgromadzenia publicznego w formie przemarszu ulicami miasta przedstawicieli i zwolenników ruchu LGBTQ. Decyzję tłumaczył m.in. że trasa i termin marszu pokrywa się z religijnym Marszem Dla Życia i Rodziny oraz procesją różańcową, w związku z czym “wysoce prawdopodobnym jest dojście do fizycznego kontaktu pomiędzy uczestnikami poszczególnych zgromadzeń (a nawet ich przemieszania), co z kolei spowodować może zagrożenie życia lub zdrowia ludzi (w szczególności w odniesieniu do uczestników wydarzeń) albo mienia w znacznych rozmiarach”.

Organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, który uchylił zakaz, podnosząc m.in prawo do wolność zgromadzeń.

Marsz Równości rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13:00 i według zgłoszenia potrwa do godz. 20:00. Uczestnicy przejdą na trasie:

Stara Sandecja – al. Wolności – al. Batorego – ul. Kolejowa – ul. Sienkiewicza – ul. Grodzka – al. Batorego – Dworzec PKP.

Fot. UMNS

– W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, zwracamy się do mieszkańców z prośbą o nie parkowanie w godzinach przemarszu samochodów wzdłuż trasy przemarszu – apeluje prezydent Ludomir Handzel.

Natomiast Policja ogłosiła, że “w trosce o bezpieczeństwo uczestników i mieszkańców, na czas ich właściwego zabezpieczenia zachodzi konieczność całkowitego zamknięcia ruchu kołowego ulic miasta”.

W niedzielę 6 października br. w godz. 13:00 – 20:00 z ruchu zostaną wyłączone następujące ulice:

Jagiellońska, Konarskiego, Długosza (pomiędzy ul. Młyńską i ul. Kościuszki), Mickiewicza (pomiędzy ul. Jagiellońską i Matejki), Aleje Wolności, Aleje Batorego, Kolejowa, Sienkiewicza, Grodzka, Limanowskiego, Królowej Jadwigi.

Policja sugeruje objazdy:

Węgierska – Biegonicka – Mała Poręba – DK75
Węgierska – Asnyka – Wyspiańskiego – Nawojowska – Al. Piłsudskiego
Węgierska – Radziecka – Barbackiego – Szwedzka – Pijarska – Piotra Skargi
Legionów – Bulwar Narwiku – Kilińskiego – Piłsudskiego.

– Prosimy aby w miarę możliwości korzystać ze wskazanych objazdów oraz stosować się do poleceń funkcjonariuszy Policji kierujących ruchem na skrzyżowaniach i ulicach dojazdowych do wyłączonego z ruchu obszaru – czytamy w piątkowym komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Również w niedzielę 6 października w Nowym Sączu odbędzie się także Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się o godz. 14:00 Mszą Świętą w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

– Po Eucharystii wyruszymy ulicami miasta w kierunku Sanktuarium św. Rity, aby z radością głosić Ewangelię rodziny. W obliczu podważania fundamentów wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej niezwykle ważna jest odważna i jednoznaczna afirmacja tych wartości  – podkreśla ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W tym roku Marsz dla Życia i Rodziny jest połączony z tradycyjnym Różańcem ulicami Miasta, który w Nowym Sączu odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę października.

– Serdecznie zapraszam Was, aby poprzez swój liczny udział w tym Marszu dać wyraz wierności prawdziwemu obrazowi małżeństwa i rodziny, zgodnemu z Bożym zamysłem. Niech będzie to radosna afirmacja wartości ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz piękna wspólnoty rodzinnej, w której swoje właściwe miejsce zajmuje Jezus Chrystus – napisał w komunikacie do wiernych biskup tarnowski Andrzej Jeż.

(JO)