Strona główna Wiadomości

Nikt nie chce upadłego Parku Technologicznego Brainville

upadłość Parku Technologicznego Brainville
MMC Brainville w Nowym Sączu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Nikt nie stanął do trzeciego już przetargu na sprzedaż upadłej spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela Parku Technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu. Cena wywoławcza wynosiła 28 mln zł – połowę wartości oszacowania. W obiekt, wyposażony w sprzęt mogący służyć przede wszystkim firmom z branży multimedialnej i filmowej, wpompowano łącznie około 140 mln zł (razem z pobocznymi projektami).

Jak zapowiedział w środę syndyk, wkrótce ogłoszony będzie kolejny przetarg. – Sensowne byłoby, aby podjąć jeszcze jedną próbę sprzedaży tego obiektu w całości, ale decyzję w tej sprawie podejmie sędzia komisarz – stwierdził Witold Kadłuczka w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. Według niego cena w przetargu może być obniżona o około 10 proc. w stosunku do poprzedniej, czyli wynosić 25-26 mln zł.

W poprzednich nieudanych postępowaniach cena wywoławcza wynosiła 56 mln zł (pierwszy przetarg) oraz 35,5 mln zł w drugim przetargu.

Koncepcja powstania „miasteczka multimedialnego” jako parku technologicznego zrodziła się w 2006 roku na WSB-NLU w Nowym Sączu. W 2010 roku zdobyto dofinansowanie w wysokości 95 milionów złotych netto w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (łączna wartość inwestycji to 111,7 mln zł netto). Tego samego roku rozpoczęto budowę infrastruktury przy ulicy Myśliwskiej. Jako pierwszy termin otwarcia podawano wrzesień 2012 roku. Nie doszło do niego z powodu ogłoszenia upadłości przez generalnego wykonawcę, katowicką firmę Budus.

W 2013 roku dokończenia inwestycji podjęło się konsorcjum firm Cerbud z Nowego Sącza i Pietras z Tarnowa. Jeszcze przed uroczystym otwarciem nieukończonego obiektu (odbyło się w połowie maja 2014 r.) doszło do sporu o zapłatę wykonawcom prac należności, a kilka tygodni później Miasteczko Multimedialne ostatecznie zerwało umowę z generalnymi wykonawcami. W lutym 2015 po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego złożyli Cerbud / Pietras.

Przez wiele miesięcy trwał również spór o kontrolę nad spółką pomiędzy „sądeckimi” udziałowcami (Adam Górski i Erbet) a WSB-NLU. Wielokrotnie wymieniano radę nadzorczą i wzajemnie oskarżano się o bezprawne działania. W pewnym momencie działały nawet dwa zarządy spółki.

Spółka Miasteczko Multimedialne należy w większości (1010 udziałów) do spółki Edelmet ze Śląska (zajmuje się m.in. przetwórstwem metali i recyklingiem) oraz do Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Warszawie (749 udziałów) i sądeckiej spółki Erbet (200 udziałów). Z KRS wynika, że od kilku lat WSB-NLU w Nowym Sączu nie ma już ani jednego udziału w Miasteczku Multimedialnym.

Stojący przy wjeździe do Nowego Sącza od strony Krakowa imponujący obiekt ma około 16 tysięcy metrów kwadratowych. MMC (MultiMedia City) Brainville (nazwa obowiązuje od 2011 roku) to, jak czytamy na stronie internetowej, „prestiżowy i nowoczesny obiekt biurowo-laboratoryjny, dedykowany do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT. Jest to również doskonałe miejsce dla firm pozostałych branż, które chcą rozwijać się w atmosferze otwartości na nowe rozwiązania i w pełni korzystać z możliwości technologicznych, jakie oferuje Park. MMC Brainville dysponuje specjalistycznym zapleczem IT, umożliwiającym świadczenie usług przede wszystkim w branży multimedialnej oraz filmowej”.

W budynku zlokalizowano szereg doskonale wyposażonych laboratoriów, m.in. studio grafiki 2D i 3D, studio animacji i efektów specjalnych, studio TV i „motion capture” a także Centrum Przetwarzania Danych oraz inkubator przedsiębiorczości.

15 procent inwestycji było realizowane ze środków własnych Miasteczka Multimedialnego, na pozostałe 85 proc. kosztów była przyznana dotacja. Nadzorująca projekt Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kilkakrotnie przesuwała terminy końcowego rozliczenia tej inwestycji. Ostatni wniosek o płatność spółka złożyła 31 grudnia 2015 roku a po kilku miesiącach dotacja została ostatecznie rozliczona.

Postanowieniem z dnia 19 października 2017 sygn. akt. GU 708/17, Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie Wydział VIII Gospodarczy dla Spaw upadłościowych i restrukturyzacyjnych ogłosił upadłość spółki Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

Wśród kilkudziesięciu wierzycieli spółki Miasteczko Multimedialne największym jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł. Kredytujący inwestycję Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska) oraz udziałowiec spółki firma Edelmet mają roszczenia po ponad 10 mln zł.

(JO)

Reklama