Strona główna Kultura i imprezy

„NOT.FOT” – notatnik fotograficzny Władysława Hasiora

Reklama

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wspólnie z Muzeum Tatrzańskim zaprasza 13 grudnia (środa) o godzinie 18.00 na spotkanie poświęcone magazynowi „NOT.FOT.”. Wydarzenie będzie miało miejsce w sali im. Romana Sichrawy MCK SOKÓŁ. Wstęp wolny.

Magazyn „NOT.FOT.” to publikacja dedykowana wyjątkowemu dziełu z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego – Notatnikowi fotograficznemu Władysława Hasiora. To niezwykłe archiwum wizualne składa się z 20 tysięcy przezroczy, wykonanych przez Władysława Hasiora na przestrzeni niemal 30 lat i usystematyzowanych przez artystę w cyklach tematycznych. To także unikalny w tej skali, wyrazisty dokument polskiej kultury wizualnej ostatniej ćwierci XX wieku, a jednocześnie pasjonujący, fotograficzny szkicownik sławnego artysty, który służył mu również za narzędzie do pracy popularyzatorskiej i edukacyjnej.

W spotkaniu  wezmą udział Julita Dembowska – kuratorka Galerii Władysława Hasiora i autorka tekstu do magazynu oraz Joanna Trznadel – koordynatorka projektu publikacji „NOT.FOT.”. Goście opowiedzą o „Notatniku Fotograficznym” Hasiora, jego archiwum w Muzeum Tatrzańskim oraz o akcjach performatywnych Mistrza, a także o pracy nad magazynem „NOT.FOT.” i dalszych planach wydawniczych. Na spotkaniu zaprezentowany zostanie również filmik – pokaz slajdów z „Kina” Władysława Hasiora wraz z autentycznym nagraniem opowieści Mistrza.

***

Joanna Trznadel – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiów licencjackich z kulturoznawstwa na Akademii Górniczo Hutniczej, a także ochrony dóbr kultury na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. W Muzeum Tatrzańskim zajmuje się organizacją i aranżacją wystaw czasowych, w szczególności w Galerii Władysława Hasiora. Ponadto koordynuje publikację magazynu „NOT.FOT.”. Od 2016 roku koordynuje działania Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich (IMMA, czyli International Mountain Museum Alliance).

Julita Dembowska – historyk sztuki, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Od 2010 roku zajmuje się organizacją wystaw i projektów artystycznych, współpracowała między innymi przy wystawie inaugurującej działalność Galerii Sztuki XX wieku, a także Zakopane – pępek świata (2011), organizowała wystawę Trenowanie fantazji. Pomniki Władysława Hasiora (2013).

***

NOT.FOT. to wydawnictwo seryjne (w tym roku ukazały się cztery zeszyty), które łączy formę współczesnego, bogato ilustrowanego magazynu i rzetelnego muzealnego katalogu. Oprócz obszernej prezentacji fotografii Władysława Hasiora na jego łamach znajdą się teksty omawiające specyfikę Notatnika Fotograficznego, materiały archiwalne, a także dedykowane Hasiorowi prezentacje współczesnych artystów.

tekst przygotowany przez organizatorów

NOT.FOT.

Reklama