Strona główna Wiadomości

Za rok nowa trasa rowerowa z Barcic przez Nowy Sącz do Wielogłów

W środę przedstawiciele władz Województwa Małopolskiego podpisali umowę z wykonawcą 20-kilometrowego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż Popradu i Dunajca. Do końca września 2018 mają powstać odcinki trasy VeloNatura między Barcicami, Nowym Sączem i Wielogłowami.

– Nie mam wątpliwości, że inwestycja ta otworzy nowe możliwości dla rozwoju turystyki na Sądecczyźnie oraz pobudzi rozwój przedsiębiorczości w tej części regionu – mówił po podpisaniu umowy Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

Wykonawcą ścieżki będzie firma PBU ZIBUD która zrealizuje jej trzy odcinki o łącznej długości 20 km (Barcice-Nowy Sącz; Nowy Sącz Wały – Nowy Sącz Ruiny Zamku oraz Nowy Sącz-Wielogłowy).

Według założeń projektantów, pierwszy ze realizowanych fragmentów ścieżki (o długości 6,2 km) z Barcic do Starego Sącza będzie przebiegał zarówno przez tereny zielone jak i po asfaltowej nawierzchni wymagającej kompleksowego remontu. Następnie trasa pobiegnie kładką nad Popradem i połączy Stary Sącz z Nowym. Najdłuższa jej część (7,3 km) ciągnąć się będzie przez miasto prawym brzegiem Popradu i Dunajca oraz lewym brzegiem Dąbrówki Polskiej. Na wysokości ruin zamku królewskiego trasa zostanie poprowadzona pod mostem im. Józefa Piłsudskiego w kierunku północnym, następnie pobiegnie wałem przeciwpowodziowym oraz nowoprojektowaną kładką na prawy brzeg rzeki Kamienica i dalej po wałach aż do mostu na Łubince. Ostatni kilometr ścieżki na ternie gminy Chełmiec zostanie wykonany po wałach Dunajca.

Budowa trzech, łącznie 20-km odcinków, będzie kosztowała niemal 12,4 mln zł. 5 mln zł zarezerwowano na brakujące 2 km – na realizację tego fragmentu ścieżki nie zakończyło się jeszcze postępowanie przetargowe.

VeloNatura umowa Barcice Nowy Sącz Wielogłowy
Podpisanie umowy w sprawie realizacji odcinka trasy rowerowej Barcice – Nowy Sącz – Wielogłowy. Stary Sącz, 18.10.2017. Fot. Biuro Prasowe UMWM

VeloNatura to małopolski odcinek trasy EuroVelo 11 o planowanej łącznej długości 271 km. Władze województwa podkreślają, że do 2020 roku w naszym regionie powstanie niespełna 1000 km dróg dla jednośladów. Będą to m.in. VeloMetropolis (od miasta Tarnów do miasta Niepołomice) oraz Wiślana Trasa Rowerowa (od Niepołomic do granicy miasta Krakowa).

(JO)