Strona główna Wiadomości

Nowe – stare władze Małopolski

Reklama
DSC_0005
Marszałek Małopolski Marek Sowa. Fot. JO / Twój Sącz

Marek Sowa ponownie został wybrany marszałkiem Małopolski z ramienia rządzącej koalicji PO – PSL. Przewodniczącą Sejmiku została wybrana Urszula Nowogórska, a do zarządu województwa wszedł Leszek Zegzda.

Wybory do Sejmiku Województwa Małopolskiego wygrało PiS, zdobywając 17 mandatów (na 39). To jednak nie wystarczyło do przejęcia władzy, dlatego województwem wciąż rządzić będzie koalicja PO i PSL (łącznie 22 mandaty). Przed dzisiejszą (29 listopada) pierwszą sesją Sejmiku Województwa Małopolskiego V kadencji koalicjanci podpisali porozumienie o współpracy.

Na przewodniczącą Sejmiku wybrano pochodzącą z Limanowej i startującą w wyborach z nowosądeckiego okręgu nr 6 Urszulę Nowogórską (PSL). Radna była już przewodniczącą małopolskiego sejmiku w latach 2006 – 2007. Pracuje w Urzędzie Gminy w Limanowej.

Wiceprzewodniczącymi Sejmiku zostali Zdzisław Filip (PiS), Kazimierz Barczyk (PO) i Grzegorz Lipiec (PO).

nowogorska
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego V kadencji Urszula Nowogórska. Fot. UM WM

Mam nadzieję, że jest to początek dobrej współpracy. Bardzo dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy. Swoją pracę postaram się wypełniać rzetelnie i sumiennie. Jesteśmy tu po to, aby dbać o rozwój naszej małej ojczyzny. Liczę na owocną współpracę dla dobra całej Małopolski – mówiła tuż po wyborze Urszula Nowogórska.

Radni zdecydowali, że funkcję marszałka województwa ponownie będzie pełnił Marek Sowa (PO). – Małopolska to piękny region, który ma wspaniałych mieszkańców. Oni wyznaczają nam swoje oczekiwania i to dzięki nim możemy zmieniać wspólnie nasze województwo na lepsze – mówił nowy – stary marszałek.

Marek Sowa karierę polityczną zaczynał na początku lat 90. od sołtysowania w rodzinnej wsi Bobrek. Potem był m.in. w zarządzie miasta Chełmek. W urzędzie Marszałkowskim kierował agendą zamiejscową Urzędu w Oświęcimiu. W 2006 roku został radnym wojewódzkim a w latach 2007 – 2010 był w zarządzie województwa.

W Zarządzie Województwa Małopolskiego znaleźli się również: Wojciech Kozak i Stanisław Sorys – wicemarszałkowie oraz Leszek Zegzda i Jacek Krupa – członkowie zarządu.

Wojciech Kozak sprawował już funkcję wicemarszałka w poprzedniej kadencji. Stanisław Sorys, nowy wicemarszałek, był do tej pory członkiem zarządu. Na zajmowanym stanowisku pozostaje też Jacek Krupa. Natomiast Leszek Zegzda wraca po czterech latach przerwy do zarządu – w latach 2007-2010 Zegzda był wicemarszałkiem Małopolski.

Marszałek województwa jest wybierany bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym. Wicemarszałków oraz członków zarządu sejmik wybiera na wniosek marszałka, zwykłą większością głosów, w obecności przynajmniej połowy ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

(z), źródło UM WM