Strona główna Twoje miasto

Nowosądecki Pokłon Trzech Króli już 6 stycznia

nowosądecki pokłon trzech króliJuż po raz szósty odbędzie się w Nowym Sączu inscenizacja Pokłonu Trzech Króli (6 stycznia 2018 r.). Szczegóły tego barwnego widowiska przybliżyli dzisiaj (28 grudnia) Bożena Jawor, Barbara Porzucek, Antoni Reszkiewicz i ks. dr Jerzy Jurkiewicz. Przedsięwzięcie objął honorowym patronatem prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Święto Trzech Króli, które nazywane jest Objawieniem Pańskim, to jedno z najstarszych świąt w kościele – mówił podczas konferencji prasowej w ratuszu ksiądz dr Jerzy Jurkiewicz prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. – Ten orszak jest manifestacją naszej wiary. Myślę, że jest to też manifestacja naszej radości, która płynie ze świąt Bożego Narodzenia. To dobra okazja, by razem, wspólnie z rodzinami przyjść i pokłonić się symbolicznie nowo narodzonemu Chrystusowi, a przy tym wspólnie śpiewać, wspólnie się także pobożnie pobawić.

Orszak z trzema monarchami ze Wschodu, których przywiodła do stajenki gwiazda betlejemska, jak zwykle wyruszy z ulicy Gwardyjskiej. Tam też uczestnikom orszaku będą rozdawane korony oraz śpiewniki z kolędami i pastorałkami.

Orszak, zdążający do rynku, zatrzyma się trzykrotnie – na rogu ulicy Lwowskiej i Zakościelnej, gdzie przemawiał będzie prorok, następnie przy Muzeum Okręgowym na ulicy Lwowskiej odbędzie się spotkanie ze świętą Małgorzatą, mieszczanami i księżmi, a na rogu Jagiellońskiej i Rynku przedstawiona zostanie scena z udziałem Heroda, arcykapłanów i trzech króli.

Na rynek orszak wejdzie śpiewając kolędę „Mędrcy świata, monarchowie” i tam, pod ratuszem, trzej królowie złożą hołd Świętej Rodzinie. Odśpiewana także zostanie „Pastorałka sądecka” do słów Jerzego Masiora.

W tym roku w organizację Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli zaangażowanych jest blisko 120 osób. Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialni są Barbara Porzucek i Jakub Bulzak z I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, kostiumy i charakteryzacje przygotowuje Anna Skierska z Pałacu Młodzieży, natomiast o oprawę muzyczną zadbają Aleksander Porzucek, Zespół Sanctus i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Porządku pomogą pilnować harcerze z Czarnej Jedynki i organizacja Strzelec.

W postacie królów wcielą się: Jan Pasiut, Mariusz Horowski i Mariusz Brodowski, a w Świętą Rodzinę Justyna i Piotr Kudybowie oraz ich ośmiomiesięczny syn Piotruś.

Początek inscenizacji – godz. 10:30. Organizatorzy przewidują, że potrwa godzinę i piętnaście minut. O godzinie 12:00 w Bazylice odbędzie się msza święta.

tekst: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama