Strona główna Twoje miasto

W nowosądeckim ZUS wypłacono już 3847 emerytur z tytułu obniżonego wieku

Nowosądecki oddział ZUSNowosądecki oddział ZUS podsumował ilość przyjętych i załatwionych wniosków oraz wydanych decyzji z ustawy wiekowej.

Od 1 października 2017 r. weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny dla kobiet 60 lat, mężczyzn 65 lat. W województwie małopolskim takich osób, które będą mogły skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego i przejść na emeryturę w IV kwartale 2017 r. jest ponad 48 tysięcy.

W nowosądeckim oddziale ZUS osób uprawnionych jest 9 tysięcy. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a więc pierwsze wnioski przyjmowaliśmy już od 1 września br.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowywał się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od 3 lipca br. ruszyła usługa doradcy emerytalnego.
W placówkach ZUS w kraju 595 doradców emerytalnych, w Małopolsce – 42, w oddziale ZUS w Nowym Sączu 9 doradców emerytalnych.

Doradca emerytalny – wyjaśnia potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury, dodatkowo może wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. W ten sposób doradca podpowiada przyszłemu emerytowi,  w jakim okresie najkorzystniej przejść na emeryturę. Decyzję ostateczną podejmuje sam klient. Emerytura to prawo a nie obowiązek. Każdy rok pracy dłużej, to wyższa emerytura. Dziś jest to około 8 proc. za każde 12 miesięcy.

Placówki ZUS w Małopolsce od 1 września do 16 listopada 2017 r. przyjęły 27 212 wniosków emerytalnych z ustawy wiekowej z czego w nowosądeckim oddziale ZUS 5609 wniosków. Od 2 października br. załatwiono 4549 wnioski. Wydano 4091 decyzji, wypłacono 3847 emerytur z tytułu obniżonego wieku. Pierwsze emerytury z tytułu obniżonego wieku otrzymało już 3847 osób. W przypadku 702 osób decyzje zostały zawieszone głównie z uwagi na brak rozwiązania umowy o pracę.

Z załatwionych 4549 wniosków aż 2711 dotyczyło Pań natomiast 1838 Panów (różnica 837) wnioski.

Aktualnie w nowosądeckim o/ZUS przeciętna emerytura (brutto) kształtuje się w granicach od 1582 – 2834 zł. Panie przechodzące na emeryturę otrzymują niższe świadczenie. Jedną z głównych przyczyn różnicy jest to, że Panie przechodzą na emeryturę 5 lat wcześniej. Mogły też mniej zarabiać.

tekst nadesłała Bożena Bielawska, p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama