Strona główna Wiadomości

Nowy gmach sądu ma już dwie kondygnacje

Nowy Sącz Warbud budowa sądu rejonowego
Budowa Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Stan z 16 września 2016. Fot. TK / Twój Sącz

Na budowie Sądu Rejonowego przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczęto już prace przy trzeciej kondygnacji budynku. Wykonawca zapowiada, że gmach może być oddany do użytku przed terminem.

– Obecnie zakończono prace nad drugą z czterech kondygnacji. W najbliższym czasie Warbud będzie kontynuował prace żelbetowe nad pozostałymi kondygnacjami nadziemnymi. Prowadzone są również działania związane z budową sieci i instalacji wokół budynku. Wszystkie roboty odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem, bez żadnych opóźnień. Dążymy do tego, aby obiekt został oddany do użytku przed pierwotnie ustalonym terminem – powiedział naszemu portalowi Piotr Lewicki z Warbud S.A., kierownik budowy sądu w Nowym Sączu.

Przy okazji budowy gmachu sądu doczekamy się również nowej uliczki, biegnącej obok inwestycji i łączącej Grunwaldzką z ul. Grottgera, gdzie od kilku lat funkcjonuje nowa Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu. Władze miasta deklarują, że ulica powstanie w 2017 roku.

– W ramach zadania został wykonany projekt, gotowe są wszystkie pozwolenia, a część prac związana z budową kanalizacji i uzbrojeniem terenu została wykonana w latach ubiegłych – zapewnia Krzysztof Witowski, rzecznik Prezydenta Nowego Sącza.

Przypomnijmy, że inwestycja, której wykonawcą jest Warbud S.A. jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Stroną odpowiadającą za wykonanie projektu (prowadzonego pod kierunkiem Ministerstwa Sprawiedliwości) jest Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Umowę PPP podpisano w marcu 2015 roku, pozwolenie na budowę uzyskano w marcu 2016, a pierwsze prace przy ul. Grunwaldzkiej ruszyły w kwietniu br.

Powstaje tam czterokondygnacyjny budynek o całkowitej powierzchni ponad 10 tys. mkw wraz z parkingiem podziemnym (pierwszym w Polsce pod budynkiem sądowym), pełną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu oraz jego kompleksowym wyposażeniem. W budynku mieścić się będzie: 18 sal rozpraw wraz z pokojami narad i świadków, ok. 50 gabinetów sędziowskich, ok. 80 pokoi biurowych, pomieszczenia socjalne, pomocnicze i techniczne. Zakończenie budowy przewidywane jest na koniec 2017 roku.

Warbud budowa sądu w Nowym Sączu wizualizacja
Wizualizacja projektu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Fot. Warbud S.A.

Warbud S.A. na początku 2015 roku wygrał przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby nowosądeckiego Sądu Rejonowego, oferując prawie 123 mln zł brutto. Cena obejmuje koszty zaprojektowania, budowy, kompleksowego utrzymania budynku, a nawet zużycia energii cieplnej i w dużej części elektrycznej przez partnera prywatnego przez 20 lat, a także koszt odsetek od finansowania w państwowym BGK.

Natomiast koszt inwestycji dla strony publicznej oprócz wartości terenu to 6,1 mln zł rocznie przez cały czas trwania umowy. Po 20 latach użytkowania budynek ma zostać przekazany na własność sądu.

(JO)