Strona główna Wczoraj i dziś

Nowy Sącz 1 maja 1971 w kolorze

1 maja 1970. Nowy Sącz, ulica Jagiellońska na wysokości Plant. Fot. Jurek Buchwald / Twój Sącz

Publikowana po raz pierwszy seria fotografii z pochodu 1-majowego w Nowym Sączu w 1971 roku. Autorem zdjęć jest Jurek Buchwald (zm. 1996) – udostępnił je nam jego siostrzeniec, Tadeusz Klisowski (dziękujemy!).

Zobacz historię Buchwalda i jego unikalne, kolorowe zdjęcia Nowego Sącza z 1956 roku: [część 1] [część 2]

Po lewej na domu Jagiellońska 48 dobrze widoczny szyld Foto Zacharski – jednego z najstarszych zakładów fotograficznych w Nowym Sączu (założony w 1906, działa do dziś pod adresem Jagiellońska 34). Uczestnicy pochodu niosą hasło „Iskra 70” – była to ogólnopolska akcja upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Włodzimierza Lenina. Fot. Jurek Buchwald / Twój Sącz
1 maja 1971 roku. Uczestnicy pochodu z okazji uchwalonego przez władze w 1950 roku święta państwowego –  „Dnia Solidarności Ludzi Pracy” – zebrali się na rynku, aby wysłuchać – obowiązkowo – transmisji przemówienia Edwarda Gierka, I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Gierek pod koniec 1970 roku, po tzw. wydarzeniach grudniowych na Wybrzeżu, zastąpił na funkcji szefa partii komunistycznej odsuniętego od władzy Władysława Gomułkę.
W dalszej części tekstu fragmenty przemówienia Gierka z 1 maja 1970 (za Dziennikiem Polskim z 2-3.05.1971) wygłoszonego w Warszawie i słuchanego także w Nowym Sączu.
pochody 1-majowe - 1971 Nowy Sącz
Ulica Jagiellońska. Widoczny m.in. neon „Zioła” firmowego sklepu Herbapol. Fot. Jurek Buchwald / Twój Sącz
W imieniu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej witam ludzi pracy polskich miast i wsi. Z całego serca pozdrawiam was wszystkich, którzy zapełniliście dziś ulice i place, aby tradycyjnym obyczajem uczestniczyć w manifestacji pierwszomajowej i zaświadczyć swą obecnością jedność naszej myśli i naszej woli. Ta myśl i wola – wierzę w to głęboko – skupia się i skupiać będzie wokół celu najszlachetniejszego: rozumnej, rzetelnej, wytrwałej pracy dla dobra naszej wspólnej socjalistycznej Ojczyzny, Polski Ludowej.
Orkiestra wojskowa (prawdopodobnie 3 Karpackiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu) przed budynkiem Komitetu Miejskiego PZPR Jagiellońska 26. Fot. Jurek Buchwald / Twój Sącz
Gdy oceniamy rezultaty naszego narodowego wysiłku i spoglądamy na zadania, którym musimy podołać w przyszłości, mamy – jako naród – prawo do uzasadnionej dumy z dokonań 26 lat osiągniętych w budowie społeczności i gospodarki socjalistycznej. Mimo trudności, które napotkaliśmy. I mimo błędów, których nie zdołaliśmy uniknąć, osiągnęliśmy wiele i stworzyliśmy mocną podstawę dla dalszego rozwoju Polski.
1 maja 1971. Przystrojony Dom Handlowy MHD Merkury przy ul. Kościuszki. Fot. Jurek Buchwald / Twój Sącz

ciąg dalszy na następnej stronie

Reklama