Strona główna Wczoraj i dziś

Nowy Sącz 1941

Nowy Sącz 1941

Przedstawiamy trzy unikalne, publikowane prawdopodobnie po raz pierwszy, fotografie nowosądeckiego rynku i okolic, wykonane z wieży kościoła św. Małgorzaty w czasie okupacji niemieckiej. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Józefa Oleksego, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie i możliwość podzielenia się nimi z Czytelnikami.

Ratusz 1941 widoczny mur getta

Nie jest znany autor tych rzadkich zdjęć. Oceniamy, że zostały wykonane najwcześniej latem 1941 choć prawdopodobny jest też rok 1942.

Pozornie fotografie pokazują spokojne życie małego, prowincjonalnego miasteczka. Na rogu ulicy Jagiellońskiej i Rynku działa sklep “Bławat Polski”, na głównym placu miasta stoją furmanki, a przechodnie idą do lub z ratusza. Ale jeden szczegół burzy ten beztroski klimat. Zauważyli już Państwo?

1941 Nowy Sącz widoczny mur getta

U wylotu ulicy Kazimierza można dostrzec mur w poprzek ulicy. Tak, to jest mur, jakim otoczono sądeckie getto w czerwcu 1941 roku. Zamykał on ulicę Kazimierza także od strony zamku, Franciszkańską (od strony Piotra Skargi) i Plac Trzeciego Maja. Ulica Pijarska była ogrodzona drutem kolczastym. Główna brama getta mieściła się u wylotu ulicy Bożniczej (do ul. Skargi). Druga brama mieściła się u wylotu ul. Franciszkańskiej na ul. Pijarską. Pijarska była wyłączona z getta aż do kościoła ewangelickiego, do którego uczęszczali na nabożeństwa Niemcy (kopułę kościoła widać na dwóch fotografiach).

(jm)