Strona główna Wiadomości

Nowy Sącz już dobrze nie wróży

Herb Nowego Sącza, w rogu używane od 8 lat logo.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wydał zarządzenie „w sprawie: zaprzestania stosowania symbolu graficznego otwartej dłoni oraz hasła Nowy Sącz. Dobrze wróży”. Od teraz jedynym symbolem graficznym miasta będzie herb ze świętą Małgorzatą.

„Nowy Sącz posiada herb – w postaci wizerunku Świętej Małgorzaty – który łączy się z historią miasta (…) Dodawanie logo w postaci kolorowej, tęczowej dłoni – nie mającej żadnego oparcia w tradycji i historii miasta – jest bezzasadne i wprowadza chaos w prezentowaniu symboli związanych z Nowym Sączem” – napisał prezydent w liście skierowanym do Rady Miasta oraz mieszkańców Nowego Sącza podkreślając jednocześnie, że jest to wyłącznie jego inicjatywa.

Miasto jaki i Urząd do identyfikacji wizualnej będą używać wyłącznie herbu Nowego Sącza ze świętą Małgorzatą. We wtorek pod wieczór kolorową dłoń i hasło „Nowy Sącz. Dobrze wróży” usunięto z oficjalnej strony internetowej miasta.

Pismo prezydenta w sprawie zaprzestania używania logo z 2010 roku.

Premiera logo z kolorową dłonią oraz hasła promocyjnego Nowy Sącz. Dobrze Wróży” odbyła się w lipcu 2010 roku. Autorem projektu było Papajastudio z Krakowa, a prace nad znakiem oraz systemem kompleksowej identyfikacji Nowego Sącza trwały blisko pół roku. Firma graficzna tłumaczyła, że symbolu dłoni nie wybrano przypadkiem – taki właśnie kształt ma starówka Nowego Sącza. Czarny kształt po środku to lokalizacja ratusza. Otwarta, prawa dłoń to też symbol dobrych intencji i zgody, porozumienia.

– Chcielibyśmy, aby ten nowy znak był kojarzony z naszym miastem, będzie obowiązywał na wszystkich papierach firmowych, wizytówkach, teczkach, kopertach, dyplomach plakatach. A koncepcja nowego logo, które zastąpi używany do tej pory symbol ratusza opracowywana była kilka miesięcy. Jestem zadowolony, znak jest interesujący łączy przeszłość z teraźniejszością i nawiązuje do przyszłości – mówił w 2010 roku ówczesny prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Ale symbol nie spodobał się wtedy m.in. członkom Duszpasterstwa Akademickiego „Strych”, którzy napisali w sprawie logo list protestacyjny do prezydenta Ryszarda Nowaka. W znaku graficznym dopatrzyli się znaków okultystycznych i satanistycznych oraz odniesień do symboliki środowisk homoseksualnych.

O zmianę logo z kolorową ręką i hasła „Nowy Sącz. Dobrze wróży” apelował w trakcie zeszłej kadencji m.in. radny Grzegorz Fecko. Zwracał uwagę, że symbol w żaden sposób nie kojarzy się z miastem, a hasło „nie jest przekonywujące”.

(JO)

Reklama