Strona główna Wiadomości

Nowy Sącz kontra Chełmiec: Pojedynek na gwiazdy zabaw sylwestrowych

Reklama
Krzysztof Krawczyk wystąpi na sylwestrze w Nowym Sączu
Pokaz sztucznych ogni w sylwestrową noc 2014. Fot. UMNS

Po sześciu latach przerwy władze Nowego Sącza powracają do zapraszania gwiazd na koncerty na rynku w sylwestrową noc. Podjęcie tej decyzji być może ułatwiło ogłoszenie „konkurencyjnej” noworocznej zabawy w sąsiednim Chełmcu, który na przywitanie 2018 roku – i z okazji uzyskania statusu miasta – organizuje wystawną imprezę.

Gdy w lipcu okazało się, że wieś Chełmiec z dniem 1 stycznia 2018 roku uzyska prawa miejskie (tutaj o tym), wójt i przyszły burmistrz Bernard Stawiarski zapowiedział na Sylwestra odpalenie „większych fajerwerków niż kiedykolwiek były w Nowym Sączu”. Już kilka tygodni później ogłoszono program imprezy: gwiazdą jest popularny wśród młodzieży Kamil Bednarek (wraz ze swoim zespołem reggae Bednarek), a zabawę poprowadzi Marcin Daniec. Na scenie zobaczymy też m.in. sądecki zespół No Brothers a o północy 10-minutowy pokaz sztucznych ogni.

Okładka ostatniej, jak do tej pory, płyty Bednarka „Oddycham” (2015)

Stawiarski zaprasza na imprezę, która odbędzie się przy ul. Magazynowej w Chełmcu (niedaleko Aqua Centrum Chełmiec) nie tylko mieszkańców gminy i przyszłego miasta, ale także gości, głównie z Nowego Sącza. Być może to spowodowało, że władze naszego miasta zdecydowały o zorganizowaniu dużego koncertu na rynku pod ratuszem – pierwszego od sześciu lat.

Na koniec 2011 roku gwiazdą sylwestrowego koncertu na rynku była Kasia Kowalska, rok przed nią Formacja Nieżywych Schabuff, w 2009 Brathanki, w 2008 roku Łzy a w 2007 Blue Cafe. Od 2012 roku miejska zabawa polegała głównie na pokazie fajerwerków, muzyce prezentowanej przez DJ`a lub mało znane zespoły a w ostatnich dwóch latach także… jeździe na łyżwach na sezonowym lodowisku urządzanym od kilku lat na rynku. Teraz, jak udało się nam dowiedzieć, w sylwestrową noc na scenie pod ratuszem zaśpiewa gwiazda – szczególnie dla dojrzalszej publiczności – czyli Krzysztof Krawczyk.

Krzysztof Krawczyk sylwester Nowy Sącz
10 listopada br. ukazała się płyta „Wiecznie młody” z piosenkami Boba Dylana śpiewanymi po polsku, których przekładu dokonał Daniel Wyszogrodzki

71-letni Krawczyk to do dziś aktywny wykonawca – właśnie wydał swoją, bodaj już 111 (!) ,płytę „Wiecznie młody” z piosenkami Boba Dylana. Już w latach 60. śpiewał w zespole Trubadurzy, w 1973 roku rozpoczął karierę solową. Ma na swym koncie niezliczoną ilość przebojów oraz przeróżnych nagród państwowych, branżowych czy w plebiscytach słuchaczy, telewidzów i czytelników. Więcej o artyście przeczytasz na jego oficjalnej stronie internetowej.

Władze Nowego Sącza zamierzają w tym roku przeznaczyć na organizację Sylwestra 180 tys. zł. Mimo pokaźnej kwoty to – według naszych informacji – i tak niemal dwukrotnie mniej, niż wyda Chełmiec. Ale rzeczywista kwota nie jest znana. Oficjalnie „Powitanie Nowego Roku 2018 w mieście Chełmiec” jest również związane ze świętowaniem 105-lecia KSS Klęczany i zabawę formalnie finansuje gminna spółka Kopalnia Surowców Skalnych Klęczany. Ta jak do tej pory nie ujawniła wydatków z tym związanych.

(JO)