Strona główna Kultura i imprezy

“Nowy Sącz – miasto, które pokochałem”

Reklama

W Nowosądeckiej Małej Galerii oglądać można obrazy Wacława Jagielskiego, wszystkie poświęcone Nowemu Sączowi. Wernisaż wystawy pod tytułem “Nowy Sącz – miasto, które pokochałem”, zakończył obchody 725-lecia lokacji miasta.

Tłumy sądeczan – miłośników malarstwa Wacława Jagielskiego, odwiedziły w piątek 26 stycznia Nowosądecką Małą Galerię. Byli wśród nich dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Józef Kantor i jego zastępca Tomasz Michałowski oraz zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech, który otwierając wystawę, oficjalnie zakończył obchody jubileuszowe, związane z 725 rocznicą powstania miasta.

Wacław Jagielski i Alicja Hebda Mała Galeria 2018

My wszyscy tworzymy wspólnotę miasta Nowego Sącza i my wszyscy razem to miasto kochamy. Nie zawsze umiemy tę miłość wyrazić, ale właśnie w tym wyrażaniu miłości pomagają nam artyści. W sposób znakomity czyni to Wacław Jagielski. W różnoraki sposób to czyni – pędzlem, malując na płótnach Nowy Sącz i piórem, pisząc o Nowym Sączu. My się z tym jego wyrazem artystycznej miłości do miasta utożsamiamy – mówił Wojciech Piech, który zapowiedział także, że już w marcu, przy współudziale urzędu miasta, zostanie wydana książka z obrazami i tekstami Wacława Jagielskiego.

Na wystawie prezentuję w 90-ciu procentach nowe obrazy o moim mieście, powstałe w roku 2017, a pozostałe 10 procent to obrazy malowane kilka, a nawet kilkanaście lat wcześniej. Dwa najstarsze są z 1993 roku. Wszystkie obrazy wykonane zostały w technice olejnej. Zapraszam serdecznie każdego, kto lubi moje malarstwo i chciałby zobaczyć nowe kadry z miasta, w którym żyję i które jak, mówi tytuł wystawy – pokochałem – mówił podczas otwarcia wystawy autor obrazów.

Wystawę obrazów Wacława Jagielskiego można oglądać do 13 lutego.

Wacław Jagielski

Artysta malarz, Konserwator Dzieł Sztuki. W latach 1986 -91 zajmował się pracą dydaktyczną z dziećmi i młodzieżą nauczając plastyki w szkołach podstawowych i Liceum Społecznym „Splot” w Nowym Sączu. Członek założyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych (między inn.:BWA Nowy Sącz, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Państwowa Opera Bałtycka, Państwowa Galeria Sztuki – Sopot, Galeria ZPAP „Pryzmat” w Krakowie) i zbiorowych w kraju i za granicą. Między inn.: Triennale Małych Form Malarskich – Toruń; Targi Sztuki Współczesnej – Paryż; Wiedeń, Wilno, Bardejów, Lyon, Ateny, Innsbruck, Hollabrunn, Kiskunkalas na Węgrzech, szereg wystaw w Niemczech.

Uczestnik Ogólnopolskich i Międzynarodowych Biennale Pasteli (1998 wyr., 2002 – III nagroda oraz nagroda Marszałka Małopolskiego); wystaw Festiwali Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Ogólnopolskich Salonów Świętokrzyskich (wyr. 2002); Salonów nowosądeckiego oddziału ZPAP : (2004 – nagroda ZPAP „Złota rama”, 2008, 2013 – nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza, 2016 – nagroda Dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Nowego Sącza), 2015 – wyróżnienie na 79 Exhibition of Painting and Sculpture w Chicago, Sieradzkich Triennale Martwej Natury; krajowych i zagranicznych plenerów.

Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członek ZPAP.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza
Reklama