Strona główna Wiadomości

Europolis: Nowy Sącz – miasto (mało)obywatelskie

Reklama
miasta obywatelskie Nowy Sącz
Nowy Sącz, ulica Jagiellońska. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Nowy Sącz zajął 61. miejsce miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu ocenionych w rankingu „Europolis. Miasta obywatelskie”. W zestawieniu uwzględniono bierną i czynną aktywność wyborczą, udział w organizacjach publicznych, zaangażowanie w życie publiczne, rozpowszechnienie postaw obywatelskich oraz otwarcie miast na obywateli.

Pierwsze miejsce w zestawieniu najbardziej obywatelskich miast w Polsce zdobył 37-tysięczny Sopot.

Tak dobra pozycja tego miasta wynika z tego, że aż jedna czwarta jego mieszkańców działa aktywnie na rzecz społeczności lokalnej, a ponad połowa świadczy nieodpłatną pracę dla osób potrzebujących, co jest rekordem w skali kraju. Sopocianie są też bardzo zaangażowani w życie publiczne – najczęściej ze wszystkich mieszkańców miast chodzą na manifestacje. Co więcej, mają też duże zaufanie do policji i sąsiadów. Dla tak społecznie nastawionych obywateli otwarte są też władze Sopotu, które na ostatni budżet partycypacyjny przeznaczyły 5,3 proc. wszystkich swoich wydatków. Żadne inne miasto w Polsce nie było tak hojne dla swoich mieszkańców – opisują twórcy rankingu.

Kolejne miejsca przypadły dużym miastom – Warszawie, Rzeszowowi, Poznaniowi oraz Katowicom.

Nowy Sącz w rankingu wypadł źle – zajął 61. miejsce na 66 sklasyfikowanych miast. Poza miejscem w pierwszej dziesiątce miast z najwyższą frekwencją wyborczą, Sącz wypadł blado w większości pozostałych zestawień – sub-rankingów. O miastach sąsiadujących miejscami z Nowym Sączem, czytamy m.in.

W dole tabeli znalazł się też szereg większych polskich miast zwłaszcza z centralnej Polski (Kielce, Radom i Siedlce), jak i południowej części kraju (Zabrze, Bytom i Sosnowiec). Miejscowości te odstają od reszty kraju prawie we wszystkich wymiarach – mają zamknięte na obywateli władze (w wielu z nich mieszkańcy nie mają nawet prawa do inicjatywy uchwałodawczej), ich mieszkańców cechuje niska aktywność wyborcza, a organizacje pozarządowe, koła, kluby i stowarzyszenia albo nie istnieją, albo prawie nie mają członków.

Ranking miast obywatelskich został przygotowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana i Fundację Konrada Adenauera w Polsce przy współpracy Centrum Analitycznego Polityka Insight. Miasta oceniano w oparciu o dane z ostatnich lat, a w przypadku aktywności obywateli w wyborach (frekwencja, lokalne komitety, liczba wybranych radnych spoza partii politycznych) wzięto pod uwagę wyniki wyborów samorządowych w 2014 roku. Brano pod uwagę również m.in. udział mieszkańców w organizacjach czy stowarzyszeniach, frekwencję w głosowaniu nad budżetem obywatelskim czy organizowanie przez miasto konsultacji społecznych.

Ranking „Miasta obywatelskie” to czwarte zestawienie z cyklu „Europolis”. Nowy Sącz najlepiej został oceniony w ubiegłym roku, w rankingu miast „bezpiecznych i otwartych”. Sklasyfikowano nas 15 miejscu, a dzięki legalnemu zatrudnieniu w Nowym Sączu 10 tysięcy obcokrajowców, miasto uznane zostało za polską „stolicę otwartości”. Europolis: Nowy Sącz – najbardziej otwarte miasto w Polsce. I w miarę bezpieczne

W rankingu miast zrównoważonych (2016) Nowy Sącz zajął 29. miejsce, a w zestawieniu „miasta uczące się” (2015) – 23. pozycję.

Pełny ranking „Miasta obywatelskie” wraz z omówieniem, komentarzami i metodologią można znaleźć na stronie europolis.schuman.pl

(JO)

Reklama