Nowy Sącz i sądeckie getto na niemieckim filmie

Niecodzienny dokument, zamieszczony na stronie niemieckiej Agencji Karl Höffkes, przedstawiającej się jako największy na świecie zbiór prywatnych filmów, głównie z lat 1914 – 1916.

47-sekundowy film zamieszczono także w serwisie Youtube z tytułem „Ghetto”. Opisany jest jako wykonany w czasie okupacji Polski w „żydowskim mieście”. Agencja prosi odbiorców o identyfikację miejsca, gdzie nakręcono film. Od momentu zamieszczenia filmu (w grudniu 2015) opisu nie uzupełniono.

Wszystkie sceny cennego dokumentu pochodzą bez wątpienia z Nowego Sącza, w większości z terenu tutejszego getta (przeczytaj Getto – przedsionek śmierciSądecki Umschlagplatz, Ulice Kazimierza i Franciszkańska – getto). To prawdopodobnie 1940 lub 1941 rok.

Na filmie widzimy głównie żydowskich mieszkańców miasta z opaskami z gwiazdą Dawida na rękawach. Sfilmowano kolejno: ulicę Lwowską i most na Kamienicy; rynek z fragmentem ratusza; ulicę Kazimierza Wielkiego widzianą od strony Rynku; ponownie ul. Lwowską oraz Kazimierza, róg Rynku i ul. Romanowskiego oraz niezidentyfikowane podwórko szkolne.

(JO)

Reklama