Strona główna Wiadomości

Nowy sąd będzie przy ulicy Smolika

Julian Smolik ma zostać patronem tej ulicy w Nowym Sączu
Nowa ulica widziana od strony ul. Grunwaldzkiej. Po lewej stronie gmach Sądu Rejonowego w budowie. Fot. TK / Twój Sącz

Dr Julian Smolik ma zostać patronem oddanej kilka miesięcy temu do użytku nowej ulicy, biegnącej obok budowanego gmachu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Nazwanie ulicy imieniem Juliana Smolika zaproponował prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Złożył stosowny wniosek, pozytywnie zaopiniowany przez Prezydenta Miasta oraz Zarząd Osiedla Kaduk. W przyszłym tygodniu uchwałę w tej sprawie powinna podjąć Rada Miasta.

W uzasadnieniu do projektu uchwały można zapoznać się z życiorysem Juliana Smolika, zaczerpniętym z wniosku prezesa sądu. Smolik urodził się w Nowym Sączu w 1880 roku. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karierę sędziego rozpoczął w Krośnie by po kilku latach wrócić do Nowego Sącza.

„W 1919r. został sędzią sądu okręgowego, przy czym pełnił również obowiązki Naczelnika Sądu Powiatowego i Grodzkiego w Nowym Sączu. W dniu 7 października 1932r. Prezydent Rzeczypospolitej mianował dr Juliana Smolika wiceprezesem Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Dr Julian Smolik w maju 1938r. otrzymał brązowy medal za długoletnią służbę, a w dniu 24 stycznia 1939r. srebrny medal za długoletnią służbę, którą pełnił do wybuchu II wojny światowej” – czytamy m.in. w uzasadnieniu projektu uchwały.

„Dalsze losy dra Juliana Smolika nie są znane. Z ostatniego dokumentu zawartego w jego aktach osobowych znajdujących się w Archiwum Narodowym w Krakowie wynika, że w okresie II wojny światowej znalazł się na terytorium Związku Sowieckiego. Na tablicy memorialnej w budynku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Pijarskiej 3 nazwisko sędziego Juliana Smolika wymienione jest wśród osób zamordowanych na „Nieludzkiej Ziemi” – przypomina autor uzasadnienia.

Nowa ulica biegnie od ulicy Grunwaldzkiej, obok budowanego właśnie Sądu Rejonowego (zakończenie prac powinno nastąpić z końcem 2017), do ulicy Grottgera (wlot między firmą Konspol a Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu). Ma około 300 metrów długości. Została oddana do użytku w sierpniu br.

(JO)