Strona główna Wiadomości

Nowy Sąd Rejonowy w 2018 roku. Pierwszy w Polsce w formule PPP

PPP nowy sąd rejonowy Nowy Sącz
Przedstawiciele Partnerów tuż po podpisaniu umowy na realizację budowy nowego budynku nowosądeckiego Sądu Rejonowego. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Nowy gmach Sądu Rejonowego ma zostać zaprojektowany i wybudowany w ciągu 33 miesięcy przez spółkę Warbud-Infrastruktura. Potem przez 20 lat będzie zarządzany przez inną spółkę grupy Warbud, a Sąd będzie płacił za to „czynsz”. A wszystko to za ponad 125 milionów złotych brutto i w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – pierwszego w kraju z udziałem Skarbu Państwa.

W czwartek (5 marca), w obecności przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz małopolskiego Sądownictwa podpisano umowę na realizację projektu „Budowa budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu przy ul. Grunwaldzkiej”. Umowa w formule PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego) zawarta została pomiędzy Sądem Okręgowym w Nowym Sączu jako jednostką organizacyjną Skarbu Państwa – Podmiotem Publicznym, a Firmą Warbud – Infrastruktura Sp. z o.o. z Warszawy – Partnerem Prywatnym.

– Projekt ten to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, gdzie po stronie Partnera Publicznego stoi jednostka organizacyjna Skarbu Państwa – podkreślano podczas uroczystego podpisania umowy, które odbyło się w największej sali Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

– Mam głębokie przekonanie, że zawierana dzisiaj umowa jest korzystna dla obu stron i przyczyni się do spełnienia oczekiwań każdej z nich. Sądowi Rejonowemu pozwoli szybko uzyskać nowoczesną sprawnie zarządzaną siedzibę, niezbędną do realizacji powierzonej misji. Wybranemu Partnerowi Prywatnemu umożliwi pozyskanie nowych doświadczeń i dalszy rozwój poprzez osiągnięcie założonych efektów ekonomicznych – powiedział Mieczysław Kamiński, Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

– Celem projektu jest budowa nowoczesnej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, która spełniać będzie wysokie standardy pracy i obsługi interesantów poprzez zapewnienie m.in. stosownej powierzchni sal rozpraw, efektywnej obsługi i komunikacji, a także bezpieczeństwa i sprawnej archiwizacji dokumentów – podkreśla Lucyna Franczak z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Umowa zakłada zaprojektowanie i budowę budynku sądowego o powierzchni użytkowej ok. 5 500 m2 wraz z parkingiem podziemnym, pełną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu o powierzchni netto ok. 8 200 m2 oraz jego kompleksowym wyposażeniem. Budynek jest wkładem w projekt ze strony Publicznej. Partner Prywatny zaś jest zobligowany zaaranżować finansowanie, zaprojektować, wybudować, utrzymywać oraz udostępniać budynek za ustaloną opłatą Sądowi Rejonowemu w Nowym Sączu przez okres 20 lat. Po ich upływie, nieruchomość zostanie całkowicie oddana do dyspozycji Sądu. Całkowita wartość Projektu obejmująca m.in. wartość projektowania i budowy włącznie z utrzymaniem i zarządzaniem tym obiektem to kwota ok. 125 636 000 złotych brutto.

W postępowaniu na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu oferty złożyło pięć firm. Najdroższa oferta opiewała na 177 mln zł brutto, najtańszą złożył zwycięzca przetargu – Warbud-Infrastruktura (więcej o tym przetargu).

Jak zapewniano podczas podpisania umowy już wkrótce rozpoczną się prace nad koncepcją architektoniczną gmachu nowego sądu. Wstępnie założono, że koniec prac budowlanych na działce zlokalizowanej przy ul. Grunwaldzkiej nastąpi pod koniec 2017 roku, a obiekt powinien zostać przekazany do eksploatacji w pierwszym kwartale 2018 roku.

Warbud S.A. to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Wiodącym udziałowcem działającej na naszym rynku od 1989 roku spółki jest francuski potentat rynku budowlanego Vinci Construction. Warbud zrealizował ponad 300 projektów, m.in. dwie stacje warszawskiego metra, pylony Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie, szereg hoteli w całym kraju, port lotniczy w Gdańsku i Centrum Nauki Kopernik.

(JO)

Reklama