Strona główna Wiadomości

Nowy Sąd Rejonowy w Nowym Sączu uroczyście oddany do użytku

Symboliczne otwarcie Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Fot. Damian Radziak / Twój Sącz

W piątek uroczyście oddano do użytkowania powstały w ciągu 20 miesięcy gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. To pierwszy budynek sądowy w Polsce zbudowany za prywatne pieniądze i pierwsza inwestycja zrealizowana w oparciu o ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, gdzie stronę publiczną reprezentuje Skarb Państwa, a nie samorząd. Zrealizowała go firma Warbud S.A. przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Budowa nowej siedziby dla Sądu Rejonowego w Nowym Sączu stanowi dla partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce najlepszą wizytówkę. Inwestycje realizowano bez zastrzeżeń, czego najlepszym dowodem jest oddanie obiektu do użytkowania na pół roku przed planowanym terminem – powiedział obecny na uroczystości Witold Słowik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Gmach, który stoi przy nowo powstałej ulicy im. doktora Juliana Smolika, ma cztery nadziemne kondygnacje i podziemny parking. Na ok. 8 tysiącach m kw. powierzchni użytkowej rozlokowano m.in. 18 sal rozpraw, w tym jedną przystosowaną do procesów osób szczególnie niebezpiecznych. Do nowego budynku przeniesiono wszystkie wydziały Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, znajdujące się wcześniej w trzech lokalizacjach w mieście. Przy ul. Smolika 1 pracuje obecnie 220 osób.

– Nasi petenci mogą teraz w jednym miejscu załatwić wszystkie swoje sprawy wymagające kontaktu z Sądem – podkreśla Dariusz Rams, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Jedna z sal rozpraw w nowym budynku sądu. Fot. materiały prasowe Inwestora

Inwestycję zrealizowała firma Warbud S.A., która na początku 2015 roku wygrała przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby sądu. Strona publiczna na początku realizacji projektu wniosła do niego teren pod budowę (o wartości 6,1 mln zł). Teraz partner prywatny i właściciel budynku – spółka PPP Projekt z Warszawy, należąca do Warbud S.A. – będzie pobierała wynagrodzenie od partnera publicznego w formie „opłaty za dostępność”.

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu
Sąd Rejonowy w Nowym Sączu przy ul. dra Juliana Smolika 1. Fot. materiały prasowe Inwestora

Prognozuje się, że łączna wysokość opłaty w ciągu 20-letniego okresu zarządzania budynkiem sięgnie 130 mln zł. Ta cena obejmuje koszty zaprojektowania, budowy, kompleksowego utrzymania budynku, zużycia energii cieplnej i w dużej części energii elektrycznej. W tej cenie mieści się również koszt finansowania, pozyskanego dla tej inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego. Po 20 latach użytkowania budynek przejdzie, już bez dodatkowych opłat, na własność Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

(JO)