Strona główna Twoje miasto

O rewitalizacji Parku Strzeleckiego i torze kajakowym

wenec1
Spotkanie w ratuszu poświęcone m.in. sądeckie „Wenecji”. Od lewej siedzą: Krzysztof Szkaradek, Ryszard Nowak, Józef Bejnarowicz. Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

Dzisiaj (16 lipca) w Nowym Sączu gościł prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz. Przed południem spotkał się z prezydentem Ryszardem Nowakiem.Podczas spotkania mówiono na temat planów rewitalizacji Parku Strzeleckiego i Sądeckiej Wenecji.

Prezydent Ryszard Nowak podkreślił, że nasze miasto musi kultywować tradycje kajakarskie. – Pan prezes już kilka lat temu poznał nasze zamiary dotyczące budowy Sadeckiej Wenecji i rewitalizacji Parku Strzeleckiego i już wtedy uzyskaliśmy przychylność co do realizacji tego projektu. Dzisiaj spotkaliśmy się, aby porozmawiać o rozwoju dyscypliny jaką jest kajakarstwo. Dla nas ważne jest kajakarstwo górskie, w którym mamy wiele sukcesów. W związku z tym należy nasze tradycje kultywować,stąd też nasze spotkanie. Chcieliśmy też przedstawić naszą koncepcję zagospodarowania tego obszaru. Pan prezes jest również członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i ta instytucja wraz z Polskim Związkiem Kajakowym nas wspiera. Istotą tego spotkania jest przedstawianie koncepcji, projektu,który jest zaawansowany ale wciąż jest wiele pytań, na które chcemy odpowiedzieć i udowodnić, że ten projekt jest realny i ma rację bytu – powiedział prezydent.

Realizacja tego przedsięwzięcia to znakomita promocja miasta.To jest dla nas bardzo istotne, aby ten region, to miejsce rozwijać. A dlaczego warto rozwijać takie miejsca? – pytał podczas konferencji prasowej prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz. – Dlatego, bo widzimy jak to się dzieje na świecie, że jest to ekonomia, bo organizacja każdej imprezy przyciąga określone skutki ekonomiczne, wykorzystanie hoteli, infrastruktury, promocja. Na całym świecie funkcjonują takie obiekty sportowe, gdzie organizowane są zawody raz dwa razy w roku. Marzeniem jest, aby w Nowym Sączu powstał taki obiekt. Obiekt, który będzie służył nie tylko kajakarzom, ale również mieszkańcom.Ten tor będzie wizytówką Nowego Sącza i bardzo łatwo będzie ściągnąć organizację mistrzostw Europy czy świata do Nowego Sącza – mówił prezes Józef Bejnarowicz.

Dodał, że budowa toru kajakowego w Nowym Sączu jest bardzo potrzebna. – Torów mamy za mało, a kajakarstwo górskie zgodnie z wskaźnikami było najbardziej oglądaną dyscypliną olimpijską. To są to wskaźniki ,które wspierają inicjatywę i mogą pomóc w jej realizacji a co za tym idzie w rozwoju miasta.

Następnie przedstawiono dwie prezentacje architekta Jana Kubeca, współautora zwycięskiego projektu w konkursie na koncepcję kompleksu rekreacyjnego „Sądecka Wenecja”oraz drugą zaprezentowaną przez doradcę prezydenta ds. inwestycji sportowych i rekreacyjnych Krzysztofa Szkaradka, pokazującą jak podobne obiekty sportowe, tory kajakowe wraz z infrastrukturą funkcjonują na świecie.

wenec
Wizualizacja koncepcji przebudowy muszli koncertowej w Parku Strzeleckim. Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

Obecnie przygotowana jest specyfikacja do przetargu na wykonanie dokumentacji rewitalizacji „Sądeckiej Wenecji” i Parku Strzeleckiego. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na wykonanie przedsięwzięcia. Około roku czasu potrwają uzgodnienia i prace projektowe. Pozwolenie na budowę mogłoby być wydane końcem przyszłego roku. Inwestycja już otrzymała wsparcie ze środków województwa małopolskiego w wysokości 2,5 mln złotych na przygotowanie projektu, o czym przypomniał podczas dzisiejszego spotkania radny wojewódzki Leszek Zegzda.

W spotkaniu wzięli udział sądeccy radni oraz przedstawiciele Klubu Sportowego Start oraz dyrektorzy Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza