Strona główna Twoje miasto

Obchody 200. rocznicy utworzenia Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu

200-lecie Liceum Jana Długosza
Od lewej: Ryszard Nowak, Aleksander Rybski, Jakub Bulzak.

Jedna z najstarszych i bardzo zasłużonych szkół średnich w Polsce – I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu, obchodzi w przyszłym roku jubileusz 200-lecia. Obchody objął patronatem honorowym prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda z małżonką.

I LO to placówka z bogatą historią, osiągnięciami i licznym gronem znanych absolwentów. – To jest 200 lat istnienia szkoły, ale zarazem symboliczne 100 lat jej funkcjonowania po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku – podkreśla prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Te obchody wpisują się więc w setną rocznicę odzyskania niepodległości. To są niezwykle ważne jubileusze i wydaje mi się, że powinniśmy je w sposób szczególny zaakcentować nie tylko w skali regionalnej, ale i ogólnopolskiej.

Gimnazjum, a później gimnazjum i liceum imienia Jana Długosza, ufundowane zostało przez miasto Nowy Sącz, które zapewniło bazę lokalową i przez cystersów ze Szczyrzyca, którzy wzięli na siebie zadanie uposażenia nauczycieli. W Długoszu uczyły się dzieci nie tylko z Nowego Sącza u i okolic, ale i daleko spoza naszego regionu. – Stąd taka lista wybitnych absolwentów, które mamy honor czcić jako wybitne jednostki – podkreśla dyrektor szkoły, Aleksander Rybski.

Jubileusz już od stycznia

Formalnie nauka w „Długoszu” rozpoczęła się 4 listopada 1818 roku i na ten właśnie dzień w przyszłym roku przypadnie kulminacja obchodów. Różnego rodzaju uroczystości, imprezy historyczne, kulturalne i sportowe odbywać się będą jednak już od stycznia 2018 roku.  Organizatorzy planują między innymi zawody narciarskie w Krynicy-Zdroju,  jubileuszowy koncert Festiwalu Młodych Talentów i Orszak Jana Długosza.

Orszak to wydarzenie, któremu od kilku lat patronuje pan prezydent Ryszard Nowak i które spotkało się nie tylko z życzliwością władz miasta, ale i mieszkańców – przypomina Jakub Bulzak, nauczyciel z I LO, organizator jubileuszu. – Jest to barwny korowód postaci przebranych w średniowieczne stroje, który wyrusza z naszej szkoły i różnymi trasami przez Stare Miasto dociera na rynek. Mamy nadzieję, że 25 maja przyszłego roku do tego orszaku dołączą licznie nasi absolwenci.

Przewidziano także spotkania z wybitnymi absolwentami I LO, konkursy: historyczny i plastyczny, zawody sportowe i jubileuszowy rajd i inne wydarzenia. Przygotowywane są okolicznościowe wydawnictwa, w tym księga jubileuszowa, zawierająca pełne kompendium wiedzy na temat historii nowosądeckiej placówki. Szkole przekazany zostanie nowy sztandar.

Kulminacja

Kulminacja uroczystości nastąpi 3 i 4 listopada, kiedy to poza częścią oficjalną zaplanowano między innymi odsłonięcie czterech tablic pamięci na budynku „Długosza”. Jedna z nich poświęcona zostanie gen. Franciszkowi Gągorowi, szefowi sztabu generalnego Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Zaplanowano także spotkanie absolwentów, złożenie wieńców na grobach profesorów szkoły, a wszystko zakończy koncert szkolnego chóru Scherzo.

Organizatorzy zdają sobie sprawę ze skali przedsięwzięcia i trudności w jego organizacji. – Jest to dla nas powód do dumy, a z drugiej strony wielka odpowiedzialność – nie ukrywa dyrektor Aleksander Rybski. – Naciski naszych wybitnych żyjących absolwentów są tak wielkie, że boimy się, jak to się  popularnie mówi, dać plamę – dodaje pół-żartem dyrektor. Organizatorzy liczą na liczny udział absolwentów szkoły, dlatego też zapowiadają jubileusz tak wcześnie. Z organizatorami można się kontaktować piszą na adres mailowy długosz.nowy.sacz.200.lecie@interia.pl i na Twitterze pod adresem @200_lecie_I_LO.

tekst i zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama