Strona główna Twoje miasto

Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Reklama
obchody
Uroczystości na Cmentarzu Komunalnym. Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

1 września na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Wiązanki kwiatów przed kwaterą Żołnierzy Września złożyli: prezydent Ryszard Nowak, starosta nowosądecki Jan Golonka, parlamentarzyści, przedstawiciel sejmiku wojewódzkiego i radni miejscy, przedstawiciele służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.

O szczególnym czasie, w jakim obchodzona jest kolejna rocznica napaści Niemiec na Polskę mówił starosta Jan Golonka: – Wyborażenia o naszym wiecznym bezpieczenstwie bez naszego udziału, rozsypały się w gruzach za sprawą wydarzeń na Ukrainie. Dlatego drodzy kombatanci, dziekuję wam za to, co dokonaliście w czasie działań wojennych, ale także za to, że później krzewiliście patriotyzm i pielęgnowaliście naszą historię. Coraz mniej uczestników bezpośrednich działań wojennych spotyka się tutaj podczas obchodów rocznicowych. Wielu z nich już odeszło. Cześć ich pamięci!

Uroczyste spotkanie na cmentarzu w asyście pocztów sztandarowych poprowadził Janusz Michalik z Miejskiego Ośrodka Kultury. Po zakończonej części oficjalnej, uczestnicy wzięli udział w mszy świętej odprawionej w kościele św. Kazimierza przez ks. dr Jerzego Jurkiewicza oraz gospodarza świątyni ks. dr Jana Siedlarza. Proboszcz w homilii wygłoszonej do kombatantów i przedstawicieli władz miejskich i powiatu, podkreślił jak bardzo negatywną rolę w tych tragicznych wojennych wydarzeniach odegrały ideologie: faszystowska i komunistyczna, które w imię niszczącej siły chciały podeptać godność Narodu Polskiego.

Po zakończonej Eucharystii w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie z okazji obchodzonego 1 września Dnia Weterana. Oprócz kombatantów i weteranów wojennych wzięli w nich udział m.in.: wicestarosta Mieczysław Kiełbasa oraz wiceprezydent Bożena Jawor.

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza