Strona główna Twoje miasto

Obchody 80. rocznicy śmierci gen. Józefa Kustronia

Obchody 80. rocznicy śmierci gen. Józefa Kustronia

Bardzo uroczysty charakter miały nowosądeckie obchody 80. rocznicy śmierci gen. Józefa Kustronia. Najpierw prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wraz z delegacją Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych złożył kwiaty na grobie bohaterskiego dowódcy. Potem uroczystości przeniosły się pod ZSEM, gdzie stoi popiersie generała, patrona szkoły.

Osiemdziesiąt lat temu około godziny czternastej generał Józef Kustroń konał na rękach swoich żołnierzy pod Ułazowem – powiedział prezydent Ludomir Handzel do zgromadzonych pod obeliskiem. – Dowódca 21 Dywizji Górskiej to człowiek, który przeszedł przez całe swoje życie jako wielki patriota. Myślę, że młodość spędzona w Nowym Sączu także go ukształtowała. Należał do Polskie Organizacji Wojskowej, był także legionistą legionów Piłsudskiego, a za wojnę z bolszewikami został odznaczony Virtuti Militari. Tylko w tych trzech zdaniach można by było zawrzeć całe jego życie i dlatego zbieramy się tutaj, aby oddać mu hołd i cześć – podsumował prezydent.

Ludomir Handzel nawiązał też do współczesności, do znaczenia, jakie ma postać patrona dla uczniów szkoły. – Czterysta osób przekroczyło w tym roku progi „elektryka”; tyle będzie w pierwszych klasach w tym roku szkolnym. Jako prezydent miasta Nowego Sącza jestem bardzo dumny, że mamy w Nowym Sączu taką szkołę. Wyjątkową szkołę. Bardzo wysoki poziom, wspaniali absolwenci, wspaniali nauczyciele i wspaniały klimat tej szkoły. Mam nadzieję, że wy, pierwszoklasiści, czujecie dumę z tego, że jesteście uczniami sądeckiego „elektryka” i ta duma będzie w was narastała. Kiedy staniecie się absolwentami, będziecie z dumą wspominać te czasy i mam nadzieję, że postać generała będzie wam zawsze towarzyszyła – zakończył prezydent.

Do najmłodszego rocznika uczniów skierował część swojego wystąpienia także dyrektor Walenty Szarek. Podkreślił znaczenie postaci generała dla tradycji „elektryka”. – Bądźcie dumni z tej szkoły, bądźcie dumni ze swojego patrona, tak jak kilkadziesiąt roczników naszych absolwentów – zaapelował dyrektor. Pod obeliskiem spoczęły wiązanki kwiatów, w tym wieniec od prezydenta Ludomira Handzla.

„Pamiętamy!”

Ostatnia część uroczystości, w której udział wzięła wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka, odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Otwarta została tam wystawa pamiątek związanych z Józefem Kustroniem. Życiorys generała przypomniał znawca tematu Jan Paluch. Prelegent przypomniał między innymi sądecki wątek w życiu generała (rodzina Józefa Kustronia przeniosła się tutaj, gdy jego ojciec otrzymał pracę w warsztatach kolejowych). Nie sposób wymienić wszystkich wojen i bitew o niepodległość, w których brał udział ten niezłomny patriota i znakomity żołnierz. Kres jego życiu położyła niemiecka kula pod miasteczkiem Ułazów, gdzie 16 września 1939 roku osobiście poprowadził resztki swojego oddziału, próbując wyrwać się z okrążenia. Nawet Niemcy okazali szacunek swojemu przeciwnikowi i oddali nad grobem salwę honorową.

Doczesne szczątki generała były kilkakrotnie ekshumowane i przenoszone, zanim ostatecznie w 1953 roku spoczęły na nowosądeckim cmentarzu komunalnym. Tamże prezydent Ludomir Handzel podczas uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej zapowiedział, że nasze miasto nie zapomni o jednym ze swoich największych bohaterów i osiemdziesięciolecie śmierci generała będzie miało szczególnie uroczysty charakter. I tak się stało.

Podczas spotkania w auli PWSZ odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Zebrani  mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny poświęcony patronowi szkoły, zakończony wymownym napisem: pamiętamy!

Wzruszającą puentą spotkania był list, jaki z dalekiego Ekwadoru ostatnia żyjąca krewna generała, wnuczka Ewa de Ramos. – Dzisiaj tą piękną uroczystością uczciliście osiemdziesiątą rocznicę śmierci generała Józefa Kustronia, waszego bohatera i mojego dziadka. Sercem i myślami jestem z wami, choć nie mogłam przyjechać do Nowego Sącza, aby uczestniczyć w niej osobiście. W imieniu rodziny pragnę z całego serca podziękować panu prezydentowi miasta Ludomirowi Handzlowi i panu dyrektorowi szkoły, Walentemu Szarkowi za tak uroczyste uczczenie tej rocznicy – napisała wnuczka generała.

Poza prezydentem i wiceprezydent miasta w uroczystościach udział wzięli dyrektorzy Wydziałów: Komunikacji Społecznej i Kultury Marcin Poręba oraz Sportu i Turystyki Tomasz Baliczek, przedstawiciele parlamentarzystów Ziemi Sądeckiej, Rady Miasta, służb mundurowych, środowisk i organizacji niepodległościowych.

tekst i zdjęcie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama