Strona główna Wiadomości

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Prezydent zapowiedział uczczenie rocznicy śmierci generała Kustronia

Reklama

Przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Ludomirem Handzlem, parlamentarzyści, radni, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów w kwaterze Żołnierzy Września z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

– Osiemdziesiąt lat temu niemieckie wojska wkroczyły do Polski. Jesteśmy tutaj, żeby wspominać pamięć tych, którzy bronili Nowego Sącza przed wojskami niemieckimi i słowackimi. Niemieckie wojska już 6 września wkroczyły do Nowego Sącza i już wtedy nowosądeczanie poczuli, co to znaczy wroga siła – mówił prezydent Ludomir Handzel.

Prezydent Nowego Sącza przypomniał także postać generała Józefa Kustronia, który poległ 16 września 1939 roku pod Ułazowem a jego grób znajduje się cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana. – Myślę, że czas zacząć szczególnie czcić jego imię i w tym roku miasto zorganizuje szczególne obchody tej rocznicy – zapowiedział Ludomir Handzel.

Prezydent miasta, sądeccy parlamentarzyści lub przedstawiciele biur poselskich, delegacje władz samorządowych – wojewódzkich i powiatowych, w tym Rady Miasta Nowego Sącza, kombatanci, służby mundurowe, strzelcy i związkowcy z NSZZ “Solidarność” złożyli wieńce pod obeliskiem ku czci Żołnierzy Września. Kwiaty złożyli także młodzi zawodnicy z KS Sandecja i uczeń szkoły noszącej imię gen. Józefa Kustronia – Zespołu Szkół Elektryczno – Mechanicznych.

generał brygady Józef Kustroń grób w Nowym Saczu

Józef Rudolf Kustroń (ur. 16 października 1892 w Stryju) młodość spędził w Nowym Sączu, gdzie osiadła jego rodzina. Działał w Związku Strzeleckim, potem wstąpił do Legionów Polskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. W okresie międzywojennym był m.in. dowódcą 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku.

Generał brygady (od marca 1939) Józef Kustroń był dowódcą 21 Dywizji Piechoty Górskiej podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Dywizja wchodziła w skład Grupy Operacyjnej „Boruta”, stanowiącej część Armii „Kraków”. Brała udział w walkach w okolicach Cieszyna, Bochni, Nowego Wiśnicza, Biskupic Radłowskich, Jarosławia i Lubaczowa.

Generał Józef Kustroń zginął 16 września 1939 r. od rany odniesionej w walce pod Ułazowem (pow. lubaczowski, woj. podkarpackie). Zwłoki pochowano 17 września 1939 r. w pobliżu cerkwi w Ułazowie. W 1946 r. ciało przeniesiono na cmentarz wojenny w Lubaczowie, a we wrześniu 1953 r. do Baligrodu, a stąd w grudniu zostało zabrane do Nowego Sącza. W 1956 r. na grobie generała Józefa Kustronia postawiono pomnik i jedną z ulic Nowego Sącza nazwano jego imieniem. Od 1974 roku imię generała brygady Józefa Kustronia nosi Zespół Szkół  Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.

(iw), źródło: www.nowysacz.pl, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Oddział Ochrony Dziedzictwa Narodowego