Strona główna Twoje miasto

Obchody Dnia Strażaka

20150516_powiatowy_dzien_strazaka_33 dzień strażaka Nowy Sącz
Uroczystości obchodzili strażacy z PSP i OSP z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Na zdjęciu apel przed strażnicą na ul. Witosa. Fot. UM Nowego Sącza

W sobotę 16 maja strażacy z terenu powiatu nowosądeckiego obchodzili swoje święto. Rozpoczęła je uroczysta msza święta odprawiona przez Diecezjalnego Kapelana Straży Pożarnej ks. Marcina Krępę w Bazylice św. Małgorzaty.

Dalsze uroczystości odbyły się przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Wziął w nich udział prezydent Ryszard Nowak, który w szczególny sposób podziękował sądeckim strażakom biorącym udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Nepalu.

– To bardzo wzruszająca chwila, kiedy w tym wyjątkowym dniu możemy patrzeć na was i na wasze osiągnięcia. Najczęściej na waszych sztandarach możemy zobaczyć hasło: „W służbie Ojczyzny”. To powinno przyświecać wam przede wszystkim. Jednak okazuje się, że nie tylko w służbie Ojczyzny, ale w służbie ludziom. Przykładem jest choćby ostatnia akcja w Nepalu, która świadczy o tym, że bez względu na miejsce jesteście gotowi służyć i pomagać, bo to jest wasze powołanie. Za to wszystko serdecznie dziękuję. Składam wam i waszym bliskim najlepsze życzenia. Oby ta służba zawsze przynosiła wam satysfakcję i była bezpieczna. Na was zawsze można liczyć! – powiedział prezydent Ryszard Nowak do zgromadzonych strażaków z terenu całej Sądecczyzny.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe, resortowe i korporacyjne dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osób pracujących i współpracujących z jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Funkcjonariuszom PSP wręczone zostały również awanse na wyższe stopnie służbowe.

Prezydent Ryszard Nowak i starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczyli podziękowania dla członków specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej z Nowego Sącza, którzy uczestniczyli w działaniach ratowniczych w Nepalu.

W Powiatowym Dniu Strażaka wzięli również udział: senator Stanisław Kogut, poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Krakowie, Wojciech Szczepanik, Wicewojewoda Małopolski, Marek Pławiak, Starosta Nowosądecki, st. bryg. Piotr Konar, zastępca Małopolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Janusz Basiaga, Komendant Miejski Państowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, ks. Marcin Krępa, Diecezjalny Kapelan Straży Pożarnej oraz przedstawiciele służb mundurowych. Obchodom Powiatowego Dnia Strażaka towarzyszyła Kompania Honorowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, a także Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Florynki.

Wydarzenie poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona w Bazylice św. Małgorzaty. Wszystkich przybyłych gości powitał ks. dr Jerzy Jurkiewicz, Prepozyt Kapituły Kolegiackiej. Podczas swojej homilii ks. Marcin Krępa, Diecezjalny Kapelan Straży Pożarnej, nawiązał do VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Strażaków na Jasną Górę. – To był dzień 26 kwietnia bieżącego roku. Kiedy około 100 tys. strażaków modliło się i składało swoje ślubowanie wypowiedziane wobec Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w tym samym czasie strażacy wyjeżdżali z Polski do Nepalu, aby nieść pomoc rannym i poszkodowanym. (…) W tych słowach wypowiedzianych na Jasnej Górze mieści się wszystko, co my strażacy staramy się czynić przez naszą pracę i świadectwo naszego życia – mówił ks. Marcin Krępa.

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza