Strona główna Twoje miasto

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Reklama
11list (1)
11 listopada 2014 Nowy Sącz. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Legionistów na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent Jerzy Gwiżdż. W wydarzeniu wzięli udział: wiceprezydent Bożena Jawor, sądeccy parlamentarzyści, radni wojewódzcy, radni miejscy, władze powiatu, a także przestawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz poczty sztandarowe. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Mystkowa i Mszalnicy pod batutą Józefa Kalisza.

Dziś, jak każdego 11 listopada, stajemy przy mogiłach tych, którym zawdzięczamy II Rzeczpospolitą. Wspominamy tych, którzy za niepodległość Polski przelali krew żołnierską, którym zadano cierpienia. Im wszystkim oddajmy należną część, honory i wyrażamy wdzięczność za to, że po 123. latach niewoli Polska znowu pojawiła się w gronie państw europejskich – powiedział wiceprezydent Jerzy Gwiżdż zwracając się do zgromadzonych przed Pomnikiem Legionistów. W swoim przemówieniu wiceprezydent podkreślił również szczególną wagę wolności, którą możemy się dzisiaj cieszyć: – Wolności nie zdobywa się raz na zawsze. Jeśli zapomina się o wartościach, na których jest oparta, o tych, którym się ją zawdzięcza, o odpowiedzialności z niej wynikającej, to wolność się traci.

Tradycyjnie po części oficjalnej wiceprezydenci zapalili symboliczny znicz przy grobowcu Romana Sichrawy, zasłużonego Prezydenta Miasta Nowego Sącza w latach 1927-1939 i 1945, a potem złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego na rogu ulicy Szwedzkiej i Dunajewskiego.

11list (11)
Uroczystości pod Pomnikiem Legionistów. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

O godz. 11:00 Mszą Świętą w Kościele św. Kazimierza rozpoczęła się druga część obchodów 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. dr Jerzy Jurkiewicz. Homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Czachor. Witając zgromadzonych wiernych ks. dr Jan Siedlarz, proboszcz Parafii św. Kazimierza, powiedział: – Dziękując Bogu za odzyskaną w 1918 roku wolność, módlmy się za naszą Ojczyznę i za to, aby nasza wolność była dla nas zadaniem. Abyśmy mogli kochać naszą Ojczyznę każdy na swój sposób, bo jak powiedział Jan Długosz “Każdy jest dłużen ojczyźnie swojej tyle, na ile go stać”.

Ostatnią częścią uroczystych obchodów Dnia Niepodległości było przejście pod Dąb Wolności, gdzie sądeczanie wzięli udział w śpiewach patriotycznych z udziałem wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Uroczyste spotkania w ramach obchodów poprowadził Janusz Michalik.

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza