Strona główna Twoje miasto

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. 99 lat później, 11 listopada 2017 roku prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zaprasza na uroczyste obchody tej jakże ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.

Melduję niepodległość

Święto Odzyskania Niepodległości rozpocznie się w tym roku 9. edycją gry miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej pod hasłem „Melduję niepodległość” (godz. 9:00). Wezmą w niej udział harcerze Komendy Hufca w Nowym Sączu, którzy wyruszą na sądeckie ulice, żeby przypomnieć wydarzenia sprzed 99 lat.

Uroczystości oficjalne – cmentarz komunalny

Uroczystości oficjalne rozpoczną się o godz. 10:00 przy Pomniku Legionistów na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana. Po odegraniu hymnu narodowego okolicznościowe przemówienie wygłosi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Kolejnym punktem uroczystości będzie złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez parlamentarzystów sądeckich, przedstawicieli organizacji kombatanckich i sądeckich władz samorządowych. Uroczystość zakończy występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu z wiązanką pieśni legionowych i patriotycznych.

Msza święta – kościół św. Kazimierza

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu uczestnicy udadzą się do kościoła pw. św. Kazimierza, gdzie o godz. 11:00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji  Ojczyzny. Poza delegacjami oficjalnymi na nabożeństwie zapowiedziano obecność pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Śpiewy patriotyczne na plantach

Po mszy uczestnicy przejdą na planty pod Dąb Wolności (godz. 12:00), gdzie młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury zaprosi obecnych do wspólnych „Śpiewów patriotycznych”. Pieśni legionowe ciągle cieszą się dużą popularnością i można być pewnym, że chętnych do wspólnego śpiewania nie zabraknie. Zapraszamy!

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl

11 listopada 2017 Nowy Sącz