Strona główna Wiadomości

Obiecują obwodnicę zachodnią w pół roku

obwodnica zachodnia konferencja prasowa
Starosta Marek Pławiak (w środku) informuje o rozpoczęciu budowy obwodnicy zachodniej. Fot. JO / Twój Sącz

– Rozpoczęliśmy inwestycję pod nazwą budowa obwodnicy zachodniej – oświadczył starosta nowosądecki Marek Pławiak na zwołanej we wtorek konferencji prasowej. Według władz powiatowych 6-kilometrowy odcinek drogi uda się wykonać w zaledwie sześć miesięcy.

Władze powiatu poinformowały, że posiadają już wszystkie niezbędne zezwolenia pozwalające rozpocząć inwestycję. Budowa od kilku lat była blokowana przez kilkoro niezadowolonych z planowanego przebiegu drogi mieszkańców, którzy oprotestowali wydaną przez Urząd Gminy w Podegrodziu decyzję środowiskową dla budowy obwodnicy.

W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny z powodów proceduralnych zawiesił postępowanie w tej sprawie. – Rozprawa nie rozstrzygnęła kwestii, ale my mamy ważne decyzje środowiskowe, mamy pozwolenia wodno-prawne i mamy ZRID-y czyli pozwolenia na wejście na teren budowy. Naszym interesem i interesem społecznym jest, żeby budowę obwodnicy sfinalizować – podkreślił starosta Pławiak.

Prace prowadzi firma Strabag sp. z o.o. w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Ma to zrobić za 35,4 mln zł (w tym 1,4 mln zł to koszt dokumentacji projektowej).

Całkowity koszt zadania (z wykupem gruntów, odszkodowaniami i koniecznymi pracami rozbiórkowymi kilku obiektów budowlanych) to 47 mln zł, z czego 34 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków unijnych. 7 mln zł ma dołożyć Województwo Małopolskie, a 6 mln zł wydadzą powiat nowosądecki oraz gminy Podegrodzie i Chełmiec.

Według starosty nowosądeckiego oraz deklaracji wykonawcy termin zakończenia prac przy budowie to koniec listopada br. Środki unijne wydane na inwestycję muszą natomiast być rozliczone do końca roku.

obwodnica zachodnia rondo Brzezna
Rondo w Brzeznej. Tu obwodnica zachodnia połączy się z obwodnicą Podegrodzia i drogami do Starego Sącza i Piwnicznej oraz do Gołkowic i Nowego Targu. Fot. TK / Twój Sącz

Obwodnica zachodnia Nowego Sącza ma prowadzić od ronda w Brzeznej do połączenia z drogą krajową nr 28 w Biczycach Dolnych. Na 6-kilometrowym odcinku jezdni o szerokości 7 metrów mają powstać trzy nieduże mosty i dwa wiadukty nad gminnymi drogami. Nowy odcinek ma poprawić komunikację Nowego Sącza, Starego Sącza i Limanowej z gminami Chełmiec i Podegrodzie oraz ułatwić ważne dla turystyki połączenie z Piwniczną czy Muszyną.

Jednak żeby osiągnięto zamierzony efekt zabraknie jeszcze 1,6-kilometrowego fragmentu drogi od wylotu będącej na ukończeniu obwodnicy północnej Nowego Sącza przy ul. Marcinkowickiej w Chełmcu a planowanym rondem w Biczycach Dolnych (gdzie ma dojść obwodnica zachodnia). Budowa tego odcinka planowana jest dopiero w latach 2017-2019.

(JO)

Obwodnica zachodnia i obwodnice Nowego Sącza
Przerywana, granatowa linia to planowany przebieg zachodniej obwodnicy Nowego Sącza. Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Reklama