Strona główna Kultura i imprezy

Od czwartku do soboty w Barcicach 6. Pannonica Folk Festival [PROGRAM]

program Pannonica 2018

W Barcicach nad Popradem między 30 sierpnia a 1 września odbędzie się jeden z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej i bałkańskiej w Polsce. Co roku przyciąga liczną, kolorową, międzynarodową publiczność szukającą wyjątkowych wrażeń i emocji a przede wszystkim – tradycyjnej muzyki. Zobaczcie, kto zagra na 6. edycji Pannonica Folk Festival.

PROGRAM, SCENA GŁÓWNA

30.08.2018, CZWARTEK, start: 17:30

BABRA (HU) – JAK MŁODE PĘDY WINOROŚLI

Zespół Babra tworzy piątka przyjaciół. Jedyna kobieta w składzie zespołu jest solistką i kontrabasistką z niepowtarzalnym muzycznym stylem. Częściowo z powodu rodzinnych korzeni, muzyczna tożsamość zespołu jest zasadniczo determinowana przez dwa miejsca na Węgrzech: powiat Bács-Kiskun i stołeczny wielokulturowy Budapeszt. Babra szybko zyskała w Budapeszcie popularność jako jeden z lepszych zespołów miejskich prezentujących muzykę tradycyjną. Różniący się od innych tym, ze śmiało eksploruje muzyczne tradycje regionu bałkańskiego, i eksponuje w swojej muzyce instrument tambura pochodzący z południowych rubieży niziny Panońskiej, skąd od południowych Słowian trafił do muzyków węgierskich i cygańskich. Babra wystąpi po raz pierwszy w Polsce na Pannonica Folk Festival!

TIBBLE TRANSSIBIRSKA (SWE) – I CÓŻ, ŻE ZE SZWECJI?

Szwedzkie dziedzictwo muzyczne i wrodzona pasja do muzyki Cyganów z Rosji i krajów bałkańskich sprawiają, że ta grupa utalentowanych muzyków tworzy całkiem nową muzykę, która nie tylko sprawia, że ludzie rwą się do tańca, ale także pokazuje, na czym polega autentyczna inspiracja międzykulturowa! Ich oryginalne kompozycje kipią energią i emocjami. Zespół powstał siedem lat temu, w mieścinie Tibble koło Leksand, gdzieś w szwedzkiej Dalarnie. Inspiracją do jego założenia stała się ścieżka dźwiękowa z filmu „Tabor wędruje do nieba” (ZSRR, 1975). Okazało się, że marzeniem dwóch wykształconych muzyków od zawsze było założenie cygańskiego zespołu – i tak powstał sześcioosobowy Tibble Transsibirska. Po raz pierwszy w Polsce na Pannonica Folk Festival!

SHE’KOYOKH (UK) – SUPERGRUPA!

She’Koyokh – to pIerwszy, a przy tym niezwykle interesujący przedstawiciel sceny world music z Wielkiej Brytanii, którego z dumą gości Pannonica Folk Festival. Zespół początkowo wyspecjalizował się w repertuarze klezmerskim, ale śmiało poszerza go o bałkańskie i bliskowschodnie rytmy. Nazwa zespołu w języku jidysz oznacza „nice one!” (można to przetłumaczyć jako „ładny” albo „fajny”) – wystarczy pięć minut pod sceną podczas koncertu, żeby przekonać się, że termin ten jest wybitnie trafiony. Wirtuozerski, wszechstronny i szeroko nagradzany band składa się z siedmiu doświadczonych muzyków, wśród których prym wiedzie charyzmatyczna wokalistka, urodzona w Stambule kurdyjka Çiğdem Aslan, będąca również jedną z gwiazd muzycznej stajni Asphalt Tango.

FANFARA TRANSYLVANIA (ROM) – FERAJNA KREWNIAKÓW I KUMÓW „OD GALANA”

Fanfara Transilvania to prawdopodobnie najsłynniejsza bałkańsko-cygańsko-brassowa grupa z Transylwanii – historycznego regionu kojarzonego przede wszystkim z Drakulą. Fanfarę Transilvanię tworzy dziesięciu muzyków. Skład jest mocno rodzinny – w zespole grają bracia, kuzyni i chrzestni, którzy zostali wychowani w duchu przekazywania swojej pasji z pokolenia na pokolenie. Tym samym podtrzymywane od wieków, bogate muzyczne dziedzictwo może być wciąż podawane dalej. Repertuar zespołu wywodzi się z tradycyjnej rumuńskiej muzyki, przy czym aranżacje wykorzystują rytmy z różnych rejonów Bałkan oraz wprowadzają elementy dub reggae, funku i jazzu. W efekcie zespół prezentuje unikalną fuzję stylów nie tylko z kraju czy regionu, ale w ogóle z całego świata. A wszystko po to, żeby publiczność odrzuciła konwenanse i dała się porwać do nieskrępowanego tańca! Koncert na Pannonice zbiegnie się w czasie z obchodami dziesięciolecia istnienia zespołu.

31.08.2018, PIĄTEK, „GUČA DAY”, start: 17:30

ŠIDSKI TRUBAČI (SRB) – WOJWODIŃSKI PRZEPIS NA GRANIE NA TRĄBACH

Pochodząca z Wojwodiny orkiestra dęta Šidski Trubači została założona dwie dekady temu. Była pierwszą grupą, która wzięła udział w festiwalu trębaczy w Gučy. Później występowała tam wielokrotnie, podtrzymując stworzoną przez siebie tradycję występów w odróżniających się „wojwodińskich” strojach z dzwoniastymi, białymi spodniami i takimiż koszulami oraz nutą elegancji w postaci czarnych kamizelek i kapeluszy. Przez dwadzieścia lat istnienia orkiestra zagrała grubo ponad tysiąc koncertów. Po raz pierwszy w Polsce na Pannonica Folk Festival!

ORKIESTAR DANIJELA (SRB) – KOBIETA, KTORA RZUCIŁA WYZWANIE MISTRZOM TRĄBKI!

Orkestar Danijela to pierwszy serbski zespół, w którym rolę lidera sprawuje kobieta. Już sam ten fakt czyni grupę wyjątkową, a to dopiero początek dłuższej listy niepodważalnych atutów. W repertuarze orkiestry znajduje się zarówno starsza, jak i nowsze muzyka tradycyjna, ale nie tylko – zespół sięga także po nowoczesne utwory zagraniczne, a zwłaszcza muzykę bałkańską i romską. Już w roku założenia orkiestra została dostrzeżona podczas festiwalu w Gučy. Gdy sam Boban Marković wręczał wyróżnienie Danijeli, nazwał ją „księżniczką trąbki”. Po raz pierwszy w Polsce na Pannonica Folk Festival!

ORKESTAR BOJANA KRSTIĆA (SRB) – BOJAN RZĄDZI W GUCZY!

Historia orkiestry Bojana Krstićia sięga ponad dwie dekady wstecz – utalentowany muzyk, którego nazwisko nie bez powodu widnieje w nazwie zespołu, założył grupę w 1995 roku. Wszystko zaczęło się w niewielkim miasteczku w południowej Serbii – Vladičin Han. Członkowie grupy po prostu podjęli decyzję o wspólnym graniu i kupili trąbki – od tamtej pory odnoszą w zasadzie same sukcesy. Obecnie orkiestra składa się z 11 osób. Jeżdżąc po świecie, członkowie grupy Bojana Krstićia starają się przywieźć cząstkę Bałkanów miłośnikom tamtejszych rytmów. Oprócz tego aktywnie promują kulturę romską i nie stronią od występów w dokumentalnych filmach poświęconych tej tematyce. Na ich koncertach panuje niepowtarzalna, pełna energii atmosfera – jak przyznają muzycy, starają się wykorzystać trąbki, aby trafić wprost do serc swoich słuchaczy. Po raz pierwszy w Polsce na Pannonica Folk Festival!

MARKO MARKOVIĆ BRASS BAND (SRB) – LEGENDA TRĄBKI PONOWNIE NA PANNONICE!

Marko Marković, to żywa legenda bałkańskiej muzyki i jeden z najpopularniejszych serbskich trębaczy i wokalistów. Oprócz tego, że jest wirtuozem trąbki, opanował do perfekcji także grę na skrzydłówce. Rozpoznawalne nazwisko, ogromny talent i przyspieszony rozwój kariery zawdzięcza po części ojcu, Bobanowi Markovićiowi – niekwestionowanej gwieździe balkan brass i liderowi orkiestry dętej Boban Marković Orkestar. Marko Marković Brass Band występuje w dziewięcioosobowym składzie – przeważają instrumenty dęte blaszane (trąbki, tenory, tuba) ale pojawiają się również elektryczne bębny i tapan. Wszystkich fanów bałkańskiej energii zapraszamy na finałowy koncert Brass Bandu Marko Markovića podczas „Gucza Day”!

01.09.2018, SOBOTA, start: 17:30

NADARA (ROM/HU) – ROZTAŃCZENI CYGANIE Z „TRANSYLVANII” TONY’EGO GATLIFA

Nadara Gypsy Band, zespół powstał w 2001 roku w małej siedmiogrodzkiej wiosce w Rumunii. Transylwania to kraina, w której obok siebie żyją Rumuni, Węgrzy, Żydzi, Niemcy i Romowie. Przy takim bogactwie folkloru, muzyki i tańców nic dziwnego, że tamtejsze zespoły tworzą eklektyczne widowiska czerpiące inspirację z wielu kultur. Właśnie tak wyglądają występy Nadara Gypsy Band. Muzycy i tancerze oferują publiczności nie tyle prostą rozrywkę, co prawdziwy, kolorowy, bohemiczny trans. Prawdziwy przełom w karierze zespołu nastąpił jednak w 2006 roku – właśnie wtedy w Cannes pokazano film „TuntitledranSylvania”, który zasłynął na całym świecie z doskonałej oprawy muzycznej. Po raz pierwszy w Polsce na Pannonica Folk Festival!

KROKE FEAT. NELI ANDREEVA (PL/BG) – PREMIERA!

Kroke jest dla Pannoniki zespołem absolutnie wyjątkowym. Nie tylko wystąpił w roli głównej gwiazdy podczas pierwszej edycji festiwalu, ale w ogóle był ważnym drogowskazem i inspiracją dla jej organizatorów zanim wpadli na pomysł organizowania festiwalu w „krzakach nad Popradem”. Zespoł od początku stał sie na festiwalu wyznacznikiem smaku i poziomu muzycznego. Teraz, po pięciu latach, Kroke powraca do Barcic, aby dać unikalny, przygotowany specjalnie na tę okazję koncert we współpracy ze słynną bułgarską wokalistką Neli Andreevą. Artystka pochodzi z leżącej w Rodopach górskiej wioski Narechen. Od dziecka przejawiała rzadko spotykany talent muzyczny. W Bułgarii ma status gwiazdy, a utwór jej autorstwa „Malka Moma” stał sie jedną z najbardziej znanych bułgarskich pieśni. Premiera projektu Kroke feat. Beli Andreeva na Pannonica Folk Festival!

BGKO BARCELONA GYPSY BALKAN ORCHESTRA (ESP) – TRAFIAJĄ PROSTO DO SERCA!

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) jest międzynarodowym zespołem tworzącym w Barcelonie, od lat budzącym zainteresowanie publiczności w całej Europie swoimi autentycznymi reinterpretacjami tradycyjnej muzyki głownie bałkańskiej i środkowoeuropejskiej. Muzyka ta trafia prosto do serc, bez stosowania żadnych sztuczek i trików. Unikalne i współczesne brzmienie BGKO pochodzi z ich pasji i nieustannej eksploracji dźwięków i muzyki romskiej, klezmerskiej, bałkańskiej i śródziemnomorskiej. Wszystko to jest rozumiane jako połączenie tradycji muzycznych i wieloetniczności kulturowej, które przekraczają wszelkie bariery geograficzne. W nich pielęgnowane są wpływy różnych ludów, które zamieszkiwały te tereny: Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich, Cyganów, Ormian i innych.

DIVANHANA (BOS-HER) – MISTRZYNI SEVDALINKI I ZIOMALE Z SARAJEWA

Divanhana wykonuje tradycyjne bałkańskie melodie w nowych aranżacjach, które powstają pod wpływem jazzu, popu i XX-wiecznej muzyki klasycznej. Główną intencją sześcioosobowej grupy jest rozpowszechnienie tradycyjnej muzyki miejskiej – nie tylko tej z Bośni i Hercegowiny, ale z Bałkanów w ogóle. Zespół faworyzuje przy tym Sevdalinkę – tradycyjny gatunek pieśni charakterystycznych dla Sarajeva. Divanhana do Barcic zawita z repertuarem poszerzonym o utwory z najnowszego albumu, „Kardeş” (2018). Po raz pierwszy w Polsce na Pannonica folk Festival!

Powyższy program dotyczy koncertów zaplanowanych za scenie głównej. Oprócz tego organizatorzy (Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu oraz Starosądecka Fundacja Kultury) przewidują bogaty program, kilkadziesiąt (ponad 60) innych wydarzeń dostępnych dla uczestników festiwalu.

Strona internetowa festiwalu

(edred)

Reklama