Strona główna Wiadomości

Od grajka do milionera: Nowy Sącz wyróżnił „Króla kurczaków”

honor1
Kazimierz Pazgan na uroczystej sesji Rady Miasta Nowego Sącza. Fot. ED/Twój Sącz

Droga do sukcesu Kazimierza Pazgana to wzór dla wszystkich Sądeczan – zapewniali dziś (15 lipca) samorządowcy, którzy przyznali właścicielowi firmy Konspol statuetkę honorowego obywatela miasta. Kontrowersje związane z rzekomą agenturalną przeszłością Pazgana dziś ucichły wśród wiwatów i hymnów pochwalnych.

Sala ratuszowa pękała w szwach. Wojewoda Jerzy Miller, lokalni samorządowcy i przedsiębiorcy – z braćmi Koralami i właścicielem firmy Fakro, Ryszardem Florkiem na czele – oklaskiwali Kazimierza Pazgana, który oficjalnie wstąpił do grona honorowych obywateli miasta.  – Rada Miasta przyznając to najwyższe wyróżnienie potwierdza, że najważniejsi są nasi współobywatele. Jest pan w zacnym gronie tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii grodu – rozpoczął laudację Grzegorz Dobosz, wiceprzewodniczący Rada Miasta Nowego Sącza. Przypomniał, że droga do sukcesu Kazimierza Pazgana wiodła od weselnego grajka do milionera. Założony w 1982 roku Konspol to dziś holding czterech wielkich spółek, lider przetwórstwa kurczaków, z tak rozpoznawalnymi klientami jak: KFC, Mc Donald’s, IKEA, Biedronka, czy Real.

Chciałbym podziękować radzie miasta, że docenia aktywność gospodarczą. Trzeba pamiętać, że gospodarka to rozwój, to miejsca pracy i możliwość realizacji marzeń bez konieczności wyjeżdżania za granicę – mówił bohater spotkania.

Sądecczyzna jest wyjątkowym miejscem, słynącym z wyjątkowej przedsiębiorczości. Proszę wierzyć, że zazdrości nam wiele miast i regionów. I jesteśmy dla nich wzorem. Wszystko to jest możliwe dzięki symbiozie przedsiębiorców i lokalnych samorządowców – przekonywał Kazimierz Pazgan.

Prezydent miasta Ryszard Nowak podkreślał, że przedsiębiorca jest dziś jednym z najważniejszych ambasadorów Sądecczyzny.  – Jest pan kreatorem wielkiej firmy znanej w całej Europie, a teraz też poza jej granicami. Jest pan jednym z tych, którzy wzięli sprawy we własne ręce i nie bali się ryzyka – podkreślał Nowak.

honor2
LXVIII Uroczysta Sesja Rady Miasta Nowego Sącza. W pierwszym rzędzie siedzą (od prawej): Ryszard Florek, Krzysztof Pawłowski, Jerzy Gwiżdż, Jerzy Miller, Ryszard Nowak, Jan Golonka. Fot. ED/Twój Sącz

Słów pochwały nie szczędził też wojewoda małopolski.  – Jest pan symbolem zmiany mentalności. Nie czeka pan z założonymi rękami, aż ktoś rozwiąże problemy, tylko sam bierze sprawy we własne ręce i tworzy miejsca pracy dla innych – mówił Jerzy Miller. Dziś w holdingu zatrudnionych jest ponad 2,5 tysiąca osób, a Kazimierz Pazgan z majątkiem 350 mln zajmuje 64 miejsce na liście polskich milionerów.

Przypomnijmy, że decyzja Rady Miasta Nowego Sącza o przyznaniu Pazganowi tytułu honorowego obywatela miasta wzbudziła kontrowersje w środowisku „Solidarności”. Andrzej Szkaradek ogłosił, że właściciel Konspolu był tajnym współpracownikiem SB i powinien honorowo zrezygnować z tytułu. Sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie. Pazgan odpiera zarzuty i zapowiada pozew o 15 milionów złotych odszkodowania (więcej o tej sprawie).

Tytuł honorowego obywatela miasta przyznawany jest w Nowym Sączu od drugiej połowy XIX wieku. Wśród wyróżnionych jest m.in.: Bronisław Pieracki, minister spraw wewnętrznych z okresu międzywojnia, gen. Edward Rydz Śmigły, Irena Styczyńska, znawczyni i miłośniczka historii Sądecczyzny, dr Krzysztof Pawłowski, założyciel i rektor WSB NLU oraz Lech Kaczyński, prezydent RP.

(ED)

Reklama