Strona główna Wiadomości

Odrestaurowano grobowiec burmistrza Sichrawy

Reklama

Roman Sichrawa grobowiec na cmentarzu w Nowym Sączu

Zakończono trwającą kilka tygodni renowację zabytkowego grobowca dr. Romana Sichrawy (1869-1945), powszechnie szanowanego burmistrza oraz prezydenta Nowego Sącza z okresu międzywojennego.

Grobowiec rodziny Sichrawów stoi w kwaterze 13 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Od lat był w coraz gorszym stanie. O jego renowację walczyła m.in. Anna Totoń, miłośniczka Nowego Sącza i jego historii, która kilkakrotnie apelowała w tej sprawie do władz miasta.

Anna Totoń przed odrestaurowanym grobowcem Sichrawów

Mimo kłopotów ze znalezieniem pieniędzy oraz wykonawcy prac, w końcu udało się zakończyć trwającą od sierpnia br. renowację. Wykonała ją pracownia plastyczna i konserwatorska ARStec, pod kierunkiem konserwatora zabytków Józefa Steca.

– Dokonaliśmy konserwacji technicznej, estetycznej oraz zaaranżowaliśmy na nowo front pomnika, z herbami i lampą. To wszystko, co tutaj teraz jest, to moja kreacja, jest tak, jak to sobie wyobrażałem – tłumaczy konserwator zabytków Józef Stec.

Na froncie grobowca umieszczono również informacje biograficzne dotyczące osoby burmistrza Sichrawy.

Jedna z tablic informacyjnych na grobowcu

– Dziękuję historykom: panu Leszkowi Migrale oraz panu Łukaszowi Połomskiemu za pomoc i konsultacje w zakresie informacji zawartych na napisach. Dziękuję pani Annie Totoń. Tekst był konsultowany i ciągle robiliśmy korekty. Wybraliśmy wersję skromną, ale optymalną. Są zapisane dokonania Romana Sichrawy oraz informacje o dzieciach – dodaje Józef Stec.

Konserwację grobowca, opiewającą na kwotę ponad 20 tys. zł., sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Nowego Sącza.

O burmistrzu Sichrawie dowiesz się więcej z tekstu Roman Sichrawa – prezydent z pasją

(iw), źródło: www.nowysacz.pl, zdjęcia Urząd Miasta Nowego Sącza
Reklama