Strona główna Wczoraj i dziś

Ogórek z Galluksem w tle

jelcz Nowy Sącz rynek
Nowy Sącz, wakacje 1978 roku: narożnik Rynku, Jagiellońskiej i Lwowskiej. Fot. Wojciech Turżański

Lato 1978 roku. Jelcz 272 MEX (miejska wersja licencyjnego autokaru Skoda 706 RTO) linii 23  wypada z Lwowskiej do Rynku. To zdjęcie zawdzięczamy miłośnikowi komunikacji i fotografii, Wojciechowi Turżańskiemu z Lublina (więcej o nim oraz jego zdjęcia z Nowego Sącza m.in. tutaj).

W tle mamy zamkniętą już dla ruchu ulicę Jagiellońską, może ktoś pamięta kiedy to dokładnie się stało? W każdym razie patent ustawienia donic aby nikt nie wjeżdżał stosowany jest do dziś :)

Na narożnej kamienicy Lwowska/Jagiellońska widać neon „Gallux”. Na parterze mieścił się wówczas elegancki sklep z tekstyliami i ubraniami właśnie o tej nazwie. W narożniku budynku nie ma drzwi wejściowych – zamurowano je prawdopodobnie po wojnie i przywrócono w latach 90.

Sama kamienica powstała w 1901 roku dla aptekarza Romana Jakubowskiego (był też m.in. rajcą oraz wiceburmistrzem miasta). Od 1908 roku aptekę na parterze zakupił Stanisław Nowakowski (w latach 1934 – 39 prezydenta Nowego Sącza), na piętrze mieszkała rodzina Nowakowskich a na strychu urządzono magazyn opatrunków w piwnicach zaś przechowywano surowce farmaceutyczne i odczynniki chemiczne (za M. Bilek, „Dzieje aptek w powiecie nowosądeckim do 1951 roku”).

Elewacja na pierwszym piętrze kamienicy przyozdobiona jest płaskorzeźbami Hygiei, patronki farmacji oraz Eskulapa, mitycznego boga medycyny. Nad oknami widać ozdobione laurowymi wieńcami inicjały R.J. (od Romana Jakubowskiego). Apteka Nowakowskiego (funkcjonująca jako Sądecka Apteka Obwodowa) była ponoć uważana za najpiękniej urządzoną w mieście.

(jm)