Strona główna Wiadomości

W Miasteczku Galicyjskim otwarto ogród edukacyjno-sensoryczny

Reklama

Ogród wyposażony w obiekty oddziałujące na dotyk, słuch i węch otwarto w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

– W niezwykłym ogrodzie każdy znajdzie coś dla siebie. Przestrzeń może służyć zarówno do prowadzenia warsztatów edukacyjnych i terapeutycznych, jak i do zabawy. Serdecznie zachęcam do odwiedzenia tego nowego, wyjątkowego miejsca na mapie Sądecczyzny – mówi obecny na uroczystym otwarciu Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

W Miasteczku Galicyjskim przy ul. Lwowskiej, w części za repliką ratusza, powstała m.in. ekspozycja plenerowa z mini-zagrodami wiejskimi, z elementami wyposażenia i zdobieniami charakterystycznymi dla czterech grup etnograficznych prezentowanych w Sądeckim Parku Etnograficznym (Lachów sądeckich, Pogórzan, Górali sądeckich i Łemków).

ogród sensoryczny w Miasteczku Galicyjskim

W miejscu przeznaczonym głownie dla dzieci, także z niepełnosprawnościami, są elementy do zabaw (huśtawki, pomosty, piaskownica, równoważnia) oraz część sensoryczna, która w założeniu ma oddziaływać na dotyk, słuch i węch. Jest tu „ścieżka bosych stóp”, konstrukcje z dzwonkami, kołatkami czy skrzynie z roślinami charakterystycznymi dla kuchni, medycyny i obrzędowości ludowej.

Ogród edukacyjno-sensoryczny jest częścią większego projektu „Muzea Otwarte”, realizowanego przy współudziale środków z UE. W części realizowanej przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (Miasteczko Galicyjskie jest jego oddziałem) w ramach projektu poddawane są również modernizacji Muzeum Nikifora w Krynicy oraz Muzeum Pienińskie w Szczawnicy.

(JO), zdjęcia Biuro Prasowe UMWM