Strona główna Wczoraj i dziś

Okolice Nowego Sącza wczoraj i dziś (odcinek 5)

Zakopane, lata 50. Parking pod stacją kolejki na Kasprowy Wierch. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Rozpoczniemy ten odcinek od nieco dalszych okolic, ale czy nie warto rzucić okiem na tę po raz pierwszy publikowana fotografię? To parking w Kuźnicach w Zakopanem, pod dolną stacją kolejki linowej na Kasprowy Wierch i obok karczmy Kuźnice (jej fragment widać po prawej stronie). To druga połowa lat 50. Na pierwszym planie autobusy Leyland LOPS, których podwozia sprowadzano z Wielkiej Brytanii a nadwozia wytwarzano w Polsce. Jak podają pasjonaci motoryzacji, jedną z ich charakterystycznych cech była kierownica po prawej stronie… W głębi mnóstwo ciężarówek, głównie Starów, które prawdopodobnie woziły wówczas turystów do Kuźnic.

Pocztówka z lat 50. Fot. Medwecki – C.A.F.

Panorama Starego Sącza niezmiennie urzeka pięknem, czy to na pocztówce z lat 60., czy na fotografii współczesnej…

Stary Sącz. Panorama z klasztorem klarysek. Stan z kwietnia 2017. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W informatorze turystycznym z 1960 roku o Starym Sączu można przeczytać m.in.: Miasto jest czyste i schludne. Piękny park i las na wzgórzu zapraszają do spacerów. Możliwości kąpieli w Popradzie. W każdą środę słynne targi na konie. Stary Sącz jest od dawna znanym punktem letniskowym mogącym pomieścić w domach prywatnych około 500 osób, w sezonie letnim. Mieści się tu 6 sklepów spożywczych, masarnia, 3 sklepy tekstylne, 2 obuwnicze, 2 piekarnie i gospoda. Prócz tego istnieją 3 sklepy cukiernicze, kawiarnia i bar (prywatny).

Rynek w Starym Sączu w latach 60. Fot. H. Hermanowicz / Ruch

Ze Starego Sącza parę kilometrów do Barcic. Wygląd wsi z połowy lat 70. widzimy na pocztówce ze zdjęciem J. Makarewicza.

Barcice w latach 70. XX w. Fot. J. Makarewicz / KAW. Źródło: Fotopolska.eu

Zabytkowy kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej pochodzi z XVI wieku. Zbudowany z modrzewia i kilkakrotnie przebudowywany, kościół zachował kasetonowy strop, przypominający strop podziwiany na Zamku Królewskim na Wawelu. W latach 1987 – 2003 w Krużlowej zbudowano nowy kościół parafialny.

kosciół w Krużlowej Wyżnej lata 50
Krużlowa Wyżna, lata 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Przed kościołem stoi budynek szkolny z końca XIX wieku. Jak wynika ze strony internetowej Szkoły Podstawowej w Krużlowej Wyżnej, dzisiejszą szkołę w innym miejscu otwarto w 1958 roku. Warto sobie uzmysłowić, że dopiero w 1969 przeprowadzono we wsi elektryfikację a rok później do budynku doprowadzono bieżącą wodę…

Kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej, stan sierpień 2016. Fot. JO / Twój Sącz

Na koniec Grybów z efektownym mostem kolejowym, widziany z drogi do Krynicy.

Grybów. Most kolejowy nad rzeką Białą, lata 50. Po prawej sylwetka kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz
Panorama Grybowa z drogi w kierunku Krynicy, stan z września 2016. Fot. Janusz Miczek / Twoj Sącz

Poprzednie części cyklu „Okolice Nowego Sącza”: [odcinek 1] [odcinek 2] [odcinek 3] [odcinek 4]

(jm)

Reklama