Strona główna Wczoraj i dziś

Okolice Nowego Sącza wczoraj i dziś (odcinek 6)

Lata 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Szukając starych zdjęć Nowego Sącza często natrafiamy na fotografie zrobione przed laty w bliższych lub dalszych okolicach miasta. Są na nich i widoki doskonale znane, i te mniej opatrzone albo bardzo zmienione przez lata czy trudne lub niemożliwe wręcz do identyfikacji. Szkoda tych, często nigdy nie publikowanych, fotografii nie pokazać. Dlatego co jakiś czas „wrzucamy” fotografie sprzed lat z umownego terenu byłego województwa nowosądeckiego.

Pierwsze zdjęcie to fragment drogi między Nowym Sączem a Gródkiem nad Dunajcem (do 1954 roku Kobyle-Gródek) z drogowskazem w kierunku Jelnej. Fotografię wykonano najprawdopodobniej w drugiej połowie lat 50.

Jeśli jesteśmy nad Jeziorem Rożnowskim to ćwierć wieku później, w niedalekiej Bartkowej, uruchomiono „Ośrodek wypoczynkowy Huty im. W.I. Lenina”, tu na pocztówce KAW ze zdjęciem J. Makarewicza. Dziś jest to zmodernizowany Dom Wczasowy „Stalownik”.

Pocztówka z lat 70. „Ośrodek wypoczynkowy Huty im. W.I. Lenina”. Fot. J. Makarewicz / KAW

Znad jeziora przeskakujemy na wschód, do Grybowa. Druga połowa lat 50., wjazd do miasteczka od strony Nowego Sącza.

Druga połowa lat 50., wjazd do Grybowa od strony Nowego Sącza. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz
Wjazd do Grybowa, stan wrzesień 2016. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Kolejne zdjęcie, z końca lat 90., to oczywiście rynek w Starym Sączu ze słynną Restauracją Marysieńka (w budynku zaprojektowanym przez zasłużonego sądeckiego architekta Zenona Remiego). Na parkingu, pustym jak na dzisiejsze standardy, dojrzymy cztery małe fiaty, jednego Fiata 125 p, dwie Nysy i dwa Żuki.

Rynek w Starym Sączu, druga połowa lat 90. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

I jeszcze ten sam okres, Jazowsko i dawny GS-owski lokal gastronomiczny, który kiedyś nazywał się – prosimy o podpowiedź Czytelników – Jaz? Czy jednak inaczej? Tutaj już jako knajpa Marabu; dziś działa w nim sklep Groszek.

Jazowsko lata 90
Jazowsko, druga połowa lat 90. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz
Jazowsko, sklep przy drodze w kierunku Łącka. Fot. TK / Twój Sącz

(jm)

Poprzednie części cyklu „Okolice Nowego Sącza”: [odcinek 1] [odcinek 2] [odcinek 3] [odcinek 4] [odcinek 5]

Reklama